Na valné hromadě ČEZ bude pořádně živo

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Foto: ČEZ

Valnou hromadu polostátní energetické firmy ČEZ čeká zřejmě velký střet. Investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili asi 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun chtějí vystoupit vůči vedení ČEZ v čele s Danielem Benešem.

Nemáme důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje náš majetek, a vidíme, že státu je to jako majoritnímu akcionáři v podstatě jedno,” uvedl pro iHned.cz za tyto investory Michal Šnobr.

Čtěte také:
Beneš: Vztahy s Babišem nejsou napjaté
Beneš v podezření ze střetu zájmů

Čtyři akcionáři jednající ve shodě kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za pět miliard korun. Podrobně chtějí po představenstvu ČEZ odůvodnit zatím nedokončený prodej elektrárny Počerady společnosti Czech Coal. Stěžují si i na nerovný přístup k informacím o možném rozdělení ČEZ na zelenou a jaderně-uhelnou část.

Pravidelná valná hromada proběhne v pražském Kongresovém centru v pátek 22. června. Už nyní to ale vypadá, že je “zaděláno” na další, mimořádnou. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na její program dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhli akcionáři z J&T.

Podle stanoviska ČEZ nebyla dodržena lhůta, která je podle zákona pět dní před takzvaným rozhodným dnem. Stanovy ČEZ zároveň udávají, že se případné návrhy musí podat sedmý kalendářní den před valnou hromadou.

Investoři z J&T, kteří spolupracují s advokátní kanceláří PRK Partners, trvají na tom, že návrhy podali správně. „Pokud to neuznají, budeme muset tento stav akceptovat. Vedení ČEZ se tomu ale nevyhne, protože kvůli opčnímu programu svoláme mimořádnou valnou hromadu,” řekl Šnobr. Právě to je jedním z privilegií kvalifikovaných akcionářů.

Jedním z protinávrhů J&T, které se na valné hromadě budou projednávat, je výše dividendy. Vedení ČEZ navrhlo vyplatit celkem 33 korun na jednu akcii. Zástupci státu zatím dávají najevo, že tento návrh podpoří, což by pro stát znamenalo asi 12 miliard korun. J&T navrhuje vyplacení dividendy o dvě koruny vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ 145 miliard korun a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.

Na páteční valné hromadě ČEZ se obmění i dozorčí rada, kterou mohou jednoprocentní akcionáři “úkolovat”. Její složení je vždy politické, proto asi vypadne zástupce lidovců Robert Šťastný. Otázkou zůstává, kolik ze tří zástupců si v dozorčí radě udrží ČSSD, zda se v ní objeví někdo za komunisty, kteří mají podporovat menšinovou vládu Andreje Babiše, a bude-li v ní i člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi, který nyní patří k ochráncům šéfa ČEZ Daniela Beneše.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech