Doba čtení:2 m, 20 s

Krutihlav umí otočit hlavu až o 180 stupňů. Foto: wikipedia.org

 

Rozlehlé rekultivované plochy vnější výsypky Dolu Bílina  (téměř 14 kilometrů čteverečních) jsou ideálním prostředím pro řadu živočichů. Mezi zdejší obyvatele patří také krutihlav obecný –ohrožený ptačí druh, jehož počty v ČRneustále klesají.

Ornitologové z Bílinské přírodovědné společnosti jeho výskyt na Radovesické výsypce prvně zaznamenaliv roce 2009. Od té doby se tady objevuje opakovaně. Vrací se sem na začátku dubna ze svého zimoviště ve střední Africe, kam zase zpátky v září odlétá, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Protože mladý lesní porost neumožňuje přirozené hnízdění v dutinách stromů, umístili sem bílinští ornitologové 80 ptačích budek, vhodných mimo jiné i pro krutihlava. Letos se tady uhnízdilo 13 párů a vyvedlo 104 mláďat. Otevřená krajina, listnaté a smíšené lesy, jsou vhodným prostředím, kde najdou dostatek hmyzu pro krmení mláďat.

Krutihlav obecný je v červeném seznamu ČR zařazen do kategorie zranitelný druh, ve vyhlášce MŽP jako silně ohrožený druh. O to cennější je jeho opakovaný a početný výskyt na rekultivované vnější výsypce DB, kde se drobnému krutihlavovi – pojmenovanému podle jeho ohebného krku, který mu umožňuje otočení hlavy až o 180° – mimořádně daří.

Krutihlav obecný

Krutihlav je šplhavec, je jen o málo větší než vrabec. Dobře maskován svým zbarvením sedává na stromech napříč i podél větví, někdy poskakuje na zemi při lovu mravenců. Je to obyvatel řídkých lesů a bezlesé krajiny s remízky a menšími lesíky, zalétá ale také do parků a zahrad. Jeho potravu tvoří hlavně mravenci a další hmyz. Je to tažný druh ptáka, který na podzim odlétá do zimovišť v tropické Africe. Hnízdí v dutinách stromů a také v budkách. Samička klade obvykle 8 až 11 vajíček, o mláďata pečují oba rodiče. Krutihlav je zařazen mezi silně ohrožené, zvláště chráněné druhy živočichů.