Miliardáři přispějí jirkovským dětem na obědy

Nadaci založili Ivana a Pavel Tykačovi, jeden z nejbohatších párů Česka. Pomáhají především ženám s rodinou, které se ocitly ve finanční tísni. Foto: iUHLI

Tisíce sociálně slabých rodin nemají prostředky, aby platily dětem obědy ve školní jídelně. Několik let jim proto pomáhá nadace Women for women, která je letos zaplatí i jirkovským dětem. Dvacítka dětí tak bude moci navštěvovat školní jídelnu zdarma.

Nadaci založili Ivana a Pavel Tykačovi, jeden z nejbohatších párů Česka. Pomáhají především ženám s rodinou, které se ocitly ve finanční tísni. Jedním z jejich projektů jsou Obědy pro děti, kdy nadace hradí vybraným dětem oběd ve školní jídelně, napsal Chomutovský deník.

Čtěte také:
Tykač: Ekologové nám zachránili byznys
Město a těžaři pošlou nemocnici milion

Nově o podporu zažádala i Základní škola Budovatelů z Jirkova a uspěla. Získala sponzorský dar ve výši devadesát pět tisíc korun. „Ta částka pokryje obědy na celý školní rok zhruba pro dvacet dětí,“ uvedla mluvčí nadace Jana Skopová.

Konkrétní děti, kterým se budou obědy platit, vybírá vždy škola. Rodiče sami o pomoc žádat nemohou. „U nás to má na starosti výchovná poradkyně, která má s dětmi pravidelný kontakt a přehled o jejich sociální situaci,“ vysvětlil ředitel školy Miloš Rousek.

Samotní rodiče musejí dát k zapojení do projektu souhlas. Podle ředitele to může ale být i nečekaně složitá procedura. „Musí se to dělat s nějakým citem, protože řada rodičů je ze své situace nešťastná a my se jich nechceme nijak dotknout, nebo je urazit,“ popsal ředitel. To, že dítě skutečně spadá do cílové skupiny projektu, pak ověřuje úřad práce.

„Mysleli jsme si, že hlad je to hlavní, o co jde. Ale zkušenosti nás poučily, že je to pouze spouštěč následků,“ vysvětlila Ivana Tykač. „Děti bez oběda nemají dost energie a chuť se učit. Zhoršuje se jim prospěch i docházka a celá situace nakonec vyústí i v postupné vyčleňování z kolektivu,“ dodala Tykač.

Ředitel Rousek zase poukazuje na to, že školní obědy mohou napravit špatné vzory z rodiny. „Řada dětí nemá dobré stravovací návyky. Nesnídají, nesvačí, neobědvají,“ říká Miloš Rousek. „Nají se jednou za den, večer s rodiči. To bychom rádi s obědy změnili,“ uvedl ředitel.

Přestože nadace pomohla už tisícům dětí, důvod k radosti to není, potřebných dětí stále přibývá. „Minulý školní rok jsme podpořili více než pět tisíc dvě stě dětí, od září očekáváme nárůst na šest tisíc. To vůbec není dobrá zpráva,“ uzavřela mluvčí Jana Skopová. Nejvíce dětí podle statistik hladoví v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Ve více než v polovině případů se jedná o děti, které žijí jen s matkou samoživitelkou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bez koksu by to nešlo aneb jak se vyrábí železo a ocel
Motor, ze kterého jde strach
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník