Bez jádra Německo spoléhá na uhlí

Uhelná elektrárna. Ilustrační foto: Imagio.cz

Z pěti evropských uhelných elektráren, které vypouští do ovzduší nejvíce skleníkových plynů, jsou čtyři v Německu. Tamní rozmach hnědouhelné energie je průvodním jevem rozhodnutí odstavit jaderné elektrárny – elektrárny na hnědé uhlí nyní dodávají až čtvrtinu veškeré elektřiny v zemi. Napsal to server E15.cz s tím, že na ty nejstarší a nejméně ekologické z nich se chystá vláda dodatečně uvalit zvláštní daň.

„Většina hnědouhelných elektráren v Německu vypouští o dvě třetiny emisí více než ty nejúčinnější černouhelné elektrárny,“ upozornil Dave Jones, expert organizace Sandbag, která pro svůj žebříček „nejšpinavějších“ evropských uhelných elektráren použila poslední údaje Evropské komise.

Z celkových emisí oxidu uhličitého v Evropské unii pochází z německých hnědouhelných elektráren skoro sedmina, zatímco v roce 2010 to bylo 11 procent. O té doby emise v Evropské unii jako celku klesly, ale v Německu v letech 2010 až 2013 rostly.

Teprve loni se Německu poprvé po třech letech podařilo emise CO2 snížit. Podle zprávy spolkového ministerstva pro ochranu životního prostředí ve srovnání s rokem 2013 klesly o 4,3 procenta na 912 milionů tun.

Ministryně Barbara Hendricksová ale nemá důvod ke spokojenosti. Hlavním důvodem totiž byla mírnější zima, kdy se méně topilo a svítilo, nikoli to, že by průmysl, energetika, doprava, zemědělství a také domácnosti byly „ekologicky čistší“.

Spolková vláda po havárii v japonské Fukušimě v březnu 2011 předpokládala, že vyřazené jaderné elektrárny budou nahrazeny obnovitelnými zdroji, hlavně větrnou energií. Zatím bylo odpojeno osm jaderných elektráren.

Současně s bouřlivým nástupem větrníků se však začala zvyšovat výroba levné elektřiny z hnědého uhlí, jehož je Německo největším těžařem na světě. Spalování hnědého uhlí však narušuje plány na snižování emisí, politici proto chtějí uvalit zvláštní daň na hnědouhelné elektrárny starší 20 let.

 

 Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze