Některé kotlíky nemají na dotaci nárok

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Lidé mají o dotace velký zájem, měli by ale dávat pozor, jaký kotel si kupují. Foto: Kraj Vysočina

Na seznamu výrobků a technologií, na něž lidé při výměně kotlů za ekologické dostanou dotace, jsou zřejmě kotle, které stanovené podmínky nesplňují. Testy jednoho z kotlů dokonce vycházejí tak, že by se na českém trhu správně vůbec neměl prodávat.

S informací přišli zástupci českých výrobců kotlů a Asociace podniků topenářské techniky. Podle nich některé kotle životnímu prostředí neprospívají a navíc ohrožují domácí výrobce. Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková uvedla, že prozatím nebylo potvrzeno, že by nějaký kotel nesplňoval podmínky programu.

Čtěte také:
Pardubický kraj znovu přispěje na kotlíky
Na Ústecku táhnou kotle na uhlí a biomasu

Už v roce 2014 na nás odborná veřejnost vyvíjela obrovský tlak. Podle odborníků z oboru některé výrobky svojí konstrukcí nemohly v žádném případě splňovat podmínky, které deklarovaly,” řekl předseda asociace Mojmír Krátký.

Asociace si vybrala jeden kotel slovenského výrobce, který má platný slovenský certifikát a pro zařazení na seznam vhodných výrobků už žádné další české zkoušky nepotřebuje. Nechala jej otestovat v brněnské laboratoři, která zkoušky dělá jako jediná v Česku. Podle výsledků testu kotel loni v lednu zcela propadl.

Daný výrobek deklaruje tu nejvyšší (pátou) imisní třídu. Výsledek byl takový, že podle autorizovaného měření není ani ve třetí třídě. Čili podle našeho názoru a výsledků tohoto měření by neměl být vůbec uváděn na trh,” řekl Krátký.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) řekl, že kraj už zjišťuje, jakým způsobem může postupovat. Do seznamů schválených kotlů nemůže zasahovat. Pokud však na něm budou výrobky, které nesplňují podmínky, může se podle něj stát, že Evropská unie bude chtít peníze zpět.

V seznamu je více než 360 kotlů. Slovenský kotel, který podle asociace nesplňuje podmínky, patří k nejprodávanějším, prodaly už se jej minimálně stovky. „Ukazujeme na to, že by se měly urychleně začít možná dělat revize veškerých zařízení. Je mi jasné, že to nemusí být ojedinělý případ, může se stát, že těch kotlů bude celá řada, které vůbec nebudou splňovat třeba imisní třídy tak, jak jsou stanoveny,” řekl Havlík.

Roubíčková uvedla, že ministerstvo má spolu se Státním fondem životního prostředí připravené postupy, jak zajistit případnou výměnu kotlů bez nutnosti vracet poskytnuté dotace, pro případ, že by se prokázalo, že nějaký kotel podmínkám nevyhovuje. „Zároveň je postup v maximálně možné míře vstřícný a komfortní k občanům, kteří si v dobré víře pořídili kotel ze seznamu výrobků a technologií, u kterého se později ukázalo, že nesplňuje podmínky programu. Dotčený případ nemůže v žádném případě narušit věrohodnost dotačního programu, v podezření je pouze jeden výrobek z 386 zapsaných,” uvedla Roubíčková.

Mohlo by vás zajímat:
Vysočina chce další peníze na kotlíky
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Peníze do luftu