Němci hodnotí prodej Vattenfallu opatrně

Bude elektrárna Schwarze Pumpe ode dneška v českých rukou?

Prodej nepřinesl podle německých médií 8000 zaměstnancům koncernu v Lužici a jejich rodinám žádnou jistotu o budoucnosti. Foto: wikipedia.org

Po akvizici hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a PPF Investments zůstává otázkou, kolik se dá na východoněmeckém uhlí ještě vydělat. Nejasná je i budoucnost celého regionu, který je na uhelné energetice závislý, shodla se německá média.

Kolik se dá skutečně na lužickém hnědém uhlí vydělat, záleží především na tom, jak dlouho ho ještě bude možné těžit a jak se bude vyvíjet cena elektřiny. Od chvíle, kdy německá vláda začala otevřeně debatovat o konci využívání hnědého uhlí v Německu, se vyhlídky lužických dolů zhoršily,” napsal deník Süddeutsche Zeitung.

Čtěte také:
Aktivisté demonstrovali u Vattenfallu
Potvrzeno: EPH s PPF mají Vattenfall

Jako problém pro lužické doly vidí list i nízkou cenu elektřiny. „EPH sází na to, že se cena zvýší nejpozději v roce 2022 po odstavení poslední německé jaderné elektrárny, protože pak bude méně elektřiny. Lužické hnědé uhlí by pak mohlo být výdělečným obchodem. Jestli však tato sázka vyjde, není jisté. Nízká cena elektřiny totiž nezáleží jen na tom, zda se jí vyrobí víc, než spotřebuje, ale i na nízkých cenách ropy a plynu,” doplnil deník.

Podle deníku Tagesspiegel zůstává i po rozhodnutí o prodeji nejasná budoucnost celého regionu. „Prodej nepřinesl 8000 zaměstnancům koncernu v Lužici a jejich rodinám žádnou jistotu o budoucnosti. A nelze ho oslavovat jako krok k rozvoji tohoto strukturálně slabého regionu,” uvedl list. Podle něj je třeba, aby noví vlastníci rychle představili svou vizi rozvoje lužického uhelného revíru pro příští desetiletí.

Tagesspiegel také vyjadřuje obavy z toho, že by se noví vlastníci mohli v Lužici chovat méně předvídatelně než Vattenfall. „Přicházejí noví vlastníci, kteří (na rozdíl od Vattenfallu) nemají přímou linku na politiky a nemají ani mimořádně dobrou pověst,” napsal deník.

EPH a PPF Investments získaly od Vattenfallu doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Cenu akvizice žádná ze stran nezveřejnila. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall zřejmě nekývne na žádnou z nabídek