Transformace německé energetiky zvanáEnergiewende si stanovila velmi ambiciózní cíle, které mají být splněny do roku 2030. To se ale s největší pravděpodobností nepodaří.
Analýza Institutu německého hospodářství (IW Koln) ukazuje, že Energiewendev mnoha ohledech zpomaluje. „Především z hospodářského hlediska došlo vposledních letech ke zhoršení,“ citoval z analýzy server Euro.cz.
Čtěte také:
Němečtí odborníci vyrazili na uhelné safari
Energetické dilema papeže Františka
Podle institutu, který pokrok transformace měřil na šesti různých indikátorech, se Německo drží harmonogramu pouze při rozvoji obnovitelných zdrojů. Větrné a sluneční elektrárny přibývají mnohem rychleji, než se původně počítalo, a plán byl loni splněn na 134 procent.
Naopak výstavba energetické infrastruktury se vleče, a dokonce zpomaluje, stejně jako tempo snižování emisí CO2 a spotřeby elektřiny.
Ještě horší vysvědčení dostala vláda kvůli vysokým cenám elektřiny. Dotace na obnovitelné zdroje se totiž zvýšila na 6,9 centu za kilowatthodinu namísto maximálně plánovaných 3,5 centu.
S tím souvisí i poslední indikátor, který dopadl vůbec nejhůř. Kvůli rostoucím cenám elektřiny se snižuje konkurenceschopnost německého průmyslu. Němečtí výrobci platí za elektřinu ve srovnání se zahraničními konkurenty o 30 procent více oproti 12 procentům vroce 2010.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu