Ještě nedávno si Němci byli ochotni připlatit za elektřinu z obnovitelných zdrojů a podporovat tak politiku spolkové vlády zaměřenou na odchod země od jaderné a uhelné energetiky. Nyní už ale obliba tarifů, které nabízejí takzvanou „zelenou“ elektřinu, v Německu klesá. Země navíc nestíhá plnit své plány na uzavření uhelných a jaderných elektráren.
V Německu v současné době roste počet lidí, kteří hledají nového dodavatele elektřiny, a stále víc se jich rozhoduje spíš podle ceny. Na vině je drahá elektřina. Německé domácnosti za ni totiž dnes platí nejvíc v celé Evropské unii – téměř dvakrát tolik co české domácnosti – a ceny dále rostou, napsal server idnes.cz.
Čtěte také:
Německo spustí novou uhelnou elektrárnu
Němci zabránili Číně vstoupit do své energetické sítě
Spolková vláda přitom připravuje rušení nejen jaderných, ale i uhelných elektráren. Speciálně ustavená „uhelná komise“ by měla ještě letos předložit návrh, do kdy by bylo možné odstavit všechny německé uhelné elektrárny. Pro odstavení všech uhelných elektráren se v Německu začíná používat výraz „kohleausstieg“.
Podle poradenské společnosti Frontier Economics jsou reálné termíny 2040 nebo 2050. Přijetí toho bližšího by znamenalo zvýšení ceny elektřiny v Německu o 25 eur za megawatthodinu, u vzdálenějšího o 16 eur. V obou případech ale Němci musí počítat také s dalšími náklady, které se odhadují až na téměř 30 miliard eur (asi 770 miliard korun).
Proti plánům na „kohleausstieg“ se nicméně kromě prakticky všech provozovatelů uhelných dolů v Německu staví i řada zaměstnavatelů v navazujících oborech, ale také odborové svazy a představitelé některých spolkových zemí, zejména Severního Porýní Vestfálska.