Doba čtení:1 m, 39 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Německá energetická politika začíná ohrožovat chudé Němce. Příští rok zaplatí průměrná domácnost ve srovnání s rokem 2011 za elektřinu o 540 eur za rok více. To je v přepočtu více než 14 600 korun, napsal E15.cz

Zvýšení jde na vrub příspěvku na hrazení podpory obnovitelných zdrojů a rostoucím nákladům na elektrické sítě. „Většina poplatků je z pohledu politiky přerozdělování na pováženou,“ uvedla energetická expertka z IW Berlin Esther Chrischillesová. Dodala, že nejvíce dopadá rostoucí cena elektřiny právě na domácnosti s nízkými příjmy. U nich vymazal růst nákladů na elektřinu od roku 2011 více než jeden měsíční disponibilní čistý příjem.

Čtěte také: Kabely pod zemí Němcům zdraží proud

Sociálnědemokratického ministra hospodářství Sigmara Gabriela kritizoval za zdražování elektřiny poslanec z koaliční CDU Michael Fuchs. „Jak dlouho to ještě spotřebitelé unesou?“ zeptal se Fuchs. Zástupce poslanecké frakce Zelených Oliver Krischer dodal, že Gabriel neudělal nic, aby náklady pro spotřebitele snížil.

Rostoucí cena elektřiny nejvíce dopadá na domácnosti s nízkými příjmy

Ministr Gabriel se letos pochlubil, že poprvé od zavedení příspěvek na OZE meziročně klesl z 6,24 na 6,17 centu za kilowatthodinu. Už příští rok se opět zvedne na historické maximum 6,35 centu za kilowatthodinu. K tomu se přidá zvýšení regulované ceny za přenos a distribuci elektřiny kvůli stavbě nových vedení, které musí elektřinu z větrných elektráren na severu dovést do průmyslového Bavorska. Avizované zvýšení podpory pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla účet průměrné domácnosti zvedne o dalších 30 eur za rok.

V příštích letech náklady na elektřinu zvedne také nově zaváděná kapacitní rezerva, kde budou za 230 milionů eur ročně v záloze vybrané hnědouhelné elektrárny. „Během deseti let tak mohou snadno vyšplhat dodatečné náklady kvůli energetické politice na sto miliard eur,“ upozornil předseda Německé průmyslové a hospodářské komory Eric Schweitzer. Politici by podle něj měli zatáhnout za záchrannou brzdu a zrušit alespoň kapacitní rezervu a vyšší podporu teplárnám.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa