Doba čtení:1 m, 27 s
Dovede Energiewende Německo až na pokraj blackoutu? Foto: morgueFile.com

V budoucích letech by mohli mít němečtí provozovatelé přenosové soustavy (TSO) problémy se zajištěním dostatku výkonu při zvýšené poptávce po elektřině v zimních obdobích.

Uzavírání tepelných elektráren a podrobné šetření plánovaného systému rezervní kapacity Evropskou komisí vytváří tlak na německé provozovatel přenosové soustavy, Tennet, 50Hertz, Amprion a TransnetBW, v zajištění systémové stability v zimních měsících v budoucích letech, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
E.ON prodělal 432 miliard
Německu hrozí výpadky dodávek elektřiny

Data publikovaná v březnu německými TSO uvádí rezervní výkon 3,5 GW při špičkové poptávce v zimě 2017, který poklesne na 1,5 GW v zimě 2018 a 1,1 GW v zimě 2019. Tato data jsou založena na predikcích z loňského roku, aktuální data by měla být k dispozici na konci dubna, kdy němečtí TSO vydají aktuální zprávu o predikci rezervního výkonu.

Provozovatelé elektráren v Německu musí na návrhy na uzavření elektráren upozornit německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) přinejmenším rok dopředu. BnetzA následně na základě analýzy TSO rozhodne, zda jsou elektrárny vyžadovány pro udržení systémové stability.

S klesajícími maržemi konvenčních elektráren v Německu roste počet žádostí o uzavření elektráren a jejich umísťování do rezervy. Provozovatelé elektráren namítají, že platby elektrárnám umístěným do této rezervy jsou nedostatečné a volají po oficiálním dlouhodobém kapacitním trhu. Současný systém se zdá nevyhovující i z pohledu klesajícího rezervního výkonu v německé soustavě. Tržní systém rezervní kapacity plánuje Německo spustit od zimy 2018/2019, nejdříve musí ovšem projít v současné době probíhajícím přezkoumáním ze strany Evropské komise.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech