Luboš Pavlas, nově ustanovený CEO skupiny Sev.en Energy dnes přiblížil na tiskové konferenci investiční plány své společnosti. Zahrnují tuzemsko i zahraničí. Tam však preferuje země s fungujícím právním rámcem.
„O Počerady samozřejmě zájem máme. Mezi námi a ČEZ panuje dokonce shoda v tom, že by se otázka, zda se elektrárna bude, nebo nebude prodávat, měla vyřešit rychle,“ odpověděl na nejdůležitější otázku týkající se jeho společnosti a tuzemského trhu Luboš Pavlas na své první tiskové konferenci ve funkci generálního ředitele. Podle dostupných informací by obě firmy za optimální termín považovaly leden následujícího roku.
Čtěte také:
Pavlas: V Německu zvítězil rozum nad demagogií
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?
S ohledem na to, že elektrárna musí v roce 2021 splnit přísné emisní limity EU, je to pochopitelné. Protože jen příprava modernizace, kterou je splnění podmíněné, může zabrat i rok času. Pak teprve začnou samotné práce, zkušební provoz, odstranění případných závad, takže leden 2019 je pro rozhodnutí o tom, zda se elektrárna prodá či ne, „tak akorát“, aby majitel měl vůbec šanci ekologizaci stihnout.
V tuzemsku a především v zahraničí podle něj firma sleduje desítky investičních možností. Konkrétní informace o tom, jaké příležitosti Sev.en sleduje, však ředitel neposkytl. Takzvaná endéáčka, tedy prohlášení o mlčenlivosti, jsou podle něj totiž jedním z prvních dokumentů, které se vždy podepisují. Společnost ovšem dosud žádnou akvizici neohlásila. „V půlce roku 2019 si uděláme inventuru a rozhodneme se, kterým směrem budeme pokračovat,“ přidal důležitý časový rámec ředitel.
Do té doby bude jeho firma sledovat investiční příležitosti v Evropě i jejím okolí. S jedním důležitým omezením. „Zajímají nás příležitosti tam, kde funguje právní rámec, takže nás nyní neláká Balkán ani Ukrajina. I Turecko je velmi složitá země, byť v energetice je a bude velmi zajímavá, protože její elektrifikace není zdaleka dokončená a po elektřině tam bude hlad, díky mladé populaci,“ popsal CEO. Se situací na Balkáně má osobní zkušenosti, když byl v Bulharsku u tamní expanze ČEZu. „Situace tam je opravdu hodně rozdílná od toho, co funguje tady,“ poznamenal.
Skupina je podle svého generálního ředitele připravena investovat do paroplynových elektráren, uhelných elektráren, fotovoltaiky i větrné energetiky. „Nemusíme investovat jen do uhlí. A dokonce nemusíme investovat jen do energetiky,“ připomněl Pavlas. Naopak zatím se určitě firma nebude zajímat o akumulátorová úložiště, protože je zatím nejsou zdaleka vhodné pro komerční nasazení. „Největší akumulátor má teď kapacitu, tuším, 10 megawatt. To je výkon Chvaletic asi za osm či 10 vteřin,“ vysvětlil, proč se o tato řešení zatím nebude jeho firma zajímat.
Luboš Pavlas se ve svých odpovědích dotkl i blížícího se projednávání novely Horního zákona a moratoria na úhrady z vydobytých nerostů. Za důležité považuje, aby tyto úhrady putovaly zpět do míst, kde se těží. To považuje za férové pro těžaře i obyvatele dotčených oblastí. „Nynější pětileté moratorium dává těžařům – nejen uhelným – jistotu. A do budoucna by bylo dobré, kdyby pro zvyšování úhrad byl stanoven nějaký jednoduchý a předvídatelný mechanizmus jejich zvyšování. Každý podnikatel je rád, když může své náklady předvídat,“ popsal ředitel.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků