Neplaťte za teplo zbytečně

Na vytápění můžete ušetřit i tisíce korun. Ilustrační foto: iUHLI

Seřízením kotle před topnou sezónou ušetříte až třetinu nákladů za vytápění. Dalších 30 procent uspoříte díky termostatu. A stovky z účtu ušetří také správné vytápěcí návyky.

Vytápění domácností tvoří největší položku spotřeby energie v domácím rozpočtu, může to být až 60 procent. Pokud chcete za energie ušetřit, vyplatí se zaměřit se právě na vytápění. Topit na nižší teplotu, větrat jen krátce, nestavět před radiátory nábytek – to jsou jen některé z rad, které mají odborníci pro domácnosti, jež chtějí šetřit na vytápění. Správné návyky ale nezvládnou vše. Důležité je mít v pořádku kotel i radiátory, uvedl deník E15.

Čtěte také:
E.ON zdraží části klientů plyn
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

 „Ještě před zahájením topné sezóny je vhodné prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což je obvykle voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu,“ doporučuje energetický poradce Jan Truxa.

V případě zjištění jakýchkoliv netěsností nebo poklesu tlaku v soustavě je třeba vše opravit. Dobře seřízený moderní kotel může znamenat úsporu v řádech tisíců korun. „Ušetřit je možné až třetinu výdajů za teplo,“ uvedla tisková mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Další potíží může být zavzdušnění radiátorů. Pokud k podobnému problému dochází častěji, je nutné zjistit proč. Vhodné je kontrolovat tlak v expanzní nádobě, protože jeho pokles se obvykle řeší dopouštěním topné vody, což zvyšuje obsah plynů v otopné soustavě. A tak se situace opakuje.

„Důležitá je také kontrola funkčnosti pojistných ventilů, filtrů, oběhových čerpadel a dalších armatur. Péči věnujte rovněž termoregulačním ventilům nebo kohoutům na topných tělesech. Nezapomeňte ani na revizi a kontrolu kotle nebo spalinové cesty,“ dodal Truxa. Revize a seřízení plynového kotle by mělo předcházet každé topné sezóně. Zvýší se tak nejen bezpečnost, ale sníží se zároveň spotřeba paliva.

Náklady na vytápění šetří i takové drobnosti jako jsou čisté radiátory bez prachu, které nejsou přikryté těžkými závěsy nebo policemi. Jakékoli zakrytí radiátorů totiž snižuje výkon tělesa i přenos tepla.

Zároveň platí, že každý stupeň dolů znamená úsporu. „Nejjednodušší je netopit tolik. Snížením prostorové teploty v místnosti o 1 °C klesá spotřeba energie až o 6 procent. Češi jsou přitom známí tím, že místnosti vytápějí na vyšší teplotu než jiné národy,“ vysvětlila Horáková.

Správnou teplotu v místnosti udrží chytrý termostat, který přizpůsobí teplotu v bytě venkovnímu počasí a pozná, kdy členové domácnosti dorazí domů, takže začne topit až před jejich příchodem. Zároveň pohlídá otevřená okna.

Současně není dobré vypínat často topení, například při odchodu do práce. V takovém případě se vyplatí vytápění pouze stáhnout.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje