Nivelace, která se sama dobíjí

I sebelepší systém kontroly chodu rypadel a bagrů s laserovým zaměřováním vždy komplikovala starost s hlídáním elektrického napětí a s dobíjením bezdrátových čidel. S novou nivelací iDig Touch 2D od firmy iDig tahle starost zcela odpadla. Jejich senzory obsahují miniaturní solární panely, takže se kontinuálně dobíjejí.

Právě komplikace s napětím senzorů zdržovala práci a často byla důvodem, proč obsluha musela svoji činnost přerušit. To prodlužovalo pauzy a snižovalo efektivitu využití jinak kvalitních nivelací. Navíc s Li-ion akumulátory se dá pracovat i ve tmě, protože při plném nabití vydrží fungovat 50 hodin. Díky obrovskému skoku ve využívání solárních panelů se nivelace iDig Touch 2D oprostila od nepříjemného omezení. Navíc vyřešila problémy s upevňováním senzorů na části stroje. S novinkou už není potřeba žádného vrtání nebo šroubování. Díky lehkým kovovým podložkám se na povrch stroje přilepí oboustrannou lepicí páskou a senzor se do nich zaklapne.

Čtěte také:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Nový nivelační systém obsahuje řídicí jednotku s displejem, hlavní senzor pro otáčení, příčný a podélný náklon, který se umísťuje do kabiny, anténu a další čidla. Mozkem nivelačního systému je řídicí jednotka se sedmipalcovým dotykovým barevným displejem. Má kryt proti slunci, takže zajišťuje dobrou čitelnost i při intenzivním slunečním záření. Jednotka se propojí s anténou a kabinovým senzorem a připojí do 12 V zásuvky.

Co musí těšit obsluhu, je počáteční kalibrace. iDig Touch 2D má jednoduchý systém kalibrace, který využívá algoritmy, jež si polohu čidel samy spočítají. Samozřejmostí je podrobný textový a grafický návod na displeji. Kalibrace trvá necelou hodinu. Do řídicí jednotky lze nastavit jednotlivé druhy lžící i stroje a ty pak z databáze vybírat. Řídicí jednotku lze přenášet na další stroje, které už byly kalibrovány.

Nivelační přístroj iDig Touch 2 D má i další novinku. Polohu lžíce lze sledovat současně v terénu i na indikátoru hloubky přes průsvitnou desku s LED diodami umístěnou na čelním skle. Odpadá tak střídání pohledů na displej a terén.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech