Novináři byli napomenuti za vniknutí do dolu

Policie v Dole Bílina zadržela celkem 133 aktivistů. Foto: limity jsme my FB

Štáb České televize, který letos na konci června vstoupil spolu s demonstranty z Klimakempu do dolu Bílina, spáchal přestupek a dostal za to od úřadů napomenutí. Novináři se chtějí bránit.

Správní orgány, konkrétně Báňský úřad v Mostě a Městský úřad v Oseku, sice sáhly k nejmírnější možné sankci, režisér Martin Marek s ní ale nesouhlasí. „Podám proti tomu odpor, tedy se zahájí klasické správní řízení, kde se už budu hájit z novinářské pozice a samozřejmě si vyžádám důkazy mých údajných přestupků od policie a podívám se do spisu a tak dále,“ uvedl pro server HlídacíPes.org publicista.

Čtěte také:
Uhlí stále láká
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Báňský úřad publicisty potrestal za samotný vstup do dolu, úřad v Oseku potom za to, že neuposlechli výzvu policie k jeho opuštění. Z textu příkazu a jeho odůvodnění vyplývá, že se oba správní úřady spolehly na informace dodané policií, která v dole Bílina 24. června zasahovala. A že nerozlišovaly mezi demonstranty, jejichž případy jim byly předány, a novináři, kteří v dole pořizovali reportáž. Celkem se správní řízení týkalo 133 lidí.

Režisér Marek tvrdí, že v dole štáb vykonávali publicistickou práci, o čemž svědčí i odvysílání pořadu v ČT. „Nebyli jsme účastníky akce aktivistů, byli jsme jasně označení, sama policie nás označuje na našem záznamu jako Českou televizi, čili věděli jak od nás, tak sami, že jsme Česká televize,“ říká režisér, který je rozhodnutý věc dotáhnout do konce, tedy obrátit se případně na soudy, pokud by o jeho vině stejně rozhodl i odvolací úřady.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Slámové se ale štáb policistům neprokázal žádnými novinářskými průkazy. „Nikdo se neprokazoval, že by patřil k jakémukoli médiu. Jejich údaje jsou sepsány jako na občany, v žádném případě jako na novináře,“ uvedla v červenci Slámová pro HlídacíPes.org. Právě vyjasnění těchto rozporů by měly být součástí správního řízení, které začne po odmítnutí nynějších napomenutí.

Za štáb se nepostavila ani Česká Televize. „I externí tvůrci pořadů ČT se vždy smluvně zavazují, že budou dodržovat při natáčení a zpracování pořadů veškeré platné předpisy, normy i Kodex České televize. O tomto principu byli autoři příspěvku pro „Nedej se“ znovu poučeni,“ uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr