Doba čtení:2 m, 5 s
Koláž: iuhli.cz
Podle vedení OKD ji její majitel, společnost NWR, nutil k uzavírání nevýhodných smluv a miliardových úvěrů. Koláž: iuhli.cz

Podle materiálu, který koncem týdne umístila společnost OKD do insolvenčního rejstříku, ji její majitel, firma NWR, nutil k uzavírání nevýhodných smluv a miliardových úvěrů. Zveřejněním informací se OKD snaží omezit vliv NWR na řízení dolů.

Skupina NWR přinutila dlužníka (OKD) převzít ručitelský závazek 10,5 miliardy korun a poté nezabránila, aby se dlužník dostal do situace, kdy jeho dluhy více než dvakrát převyšují majetek,“ stojí v materiálu, který OKD zaslalo insolvenčnímu soudu.

Čtěte také:
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace
Paukner: Za OKD stojí stále Bakala

V roce 2010 došlo také k refinancování bankovního úvěru OKD. To nebylo schopné plnit podmínky bank a půjčilo si přímo od NWR. Částku 11,7 miliardy korun si ale měla firma půjčit za nevýhodných podmínek, a jak uvádí v dokumentu, část peněz putovala zpátky do NWR v podobě dividendy.

Třetí věc, na kterou si OKD stěžuje, je prodej sesterských firem, jejichž dodávky těžařská společnost bezpodmínečně potřebovala. Tyto prodeje byly podle OKD často rovnou spojeny s nevýhodnou smlouvou na odběr. Jako ukázkový příklad zmiňuje prodej dodavatele energií NWR Energy tehdejší Dalkii, dnešní Veolii Průmyslové služby. Smlouva s Veolií je přitom hlavním argumentem OKD, proč by měl firmu v úpadku řídit dočasný věřitelský výbor, který zabrání NWR prosazovat své zájmy na úkor věřitelů. Smlouva na odběr energie je za normálních podmínek téměř nevypověditelná a za její dodržování ručí právě NWR pod pokutou 10 milionů eur, tedy zhruba 270 milionů korun.

Bude OKD vymáhat škody po Bakalovi?
Podle OKD tak mohlo dojít k tomu, že NWR zneužilo svého postavení, „aby si sjednalo výhodu ke škodě dlužníka (OKD)“. Vedení černouhelné firmy se tak nyní obává, že by jej majitel mohl vést proti zájmům věřitelů.

Současné vedení společnosti OKD iniciovalo zahájení forenzního šetření, které se zaměřuje na vnitroskupinové vztahy jako celek, proto bližší podrobnosti v této chvíli nebudeme uvádět,“ řekl Hospodářským novinám (HN) mluvčí OKD Ivo Čelechovský. NWR na dotazy nereagovala. Vyjádřit se odmítl i vlastník NWR, skupina Ad Hoc Group.

Těžařská firma soudu napsala, že pokud forenzní šetření potvrdí poškození OKD, je možné, že „uplatní právo na náhradu újmy vůči NWR a dalším jí blízkým osobám“. O jakou kompenzaci by se jednalo a kdo jsou zmiňované blízké osoby, není jasné. Pravděpodobně se ale jedná o Kadase s Bakalou.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Rypadlo dokráčelo do cíle