Nýrsko zmodernizuje uhelnou teplárnu

nyrsko_pohled_na_kostel_sv__tomase-wkipedia-fetour_compressed

Zhruba 80 procent nákladů na modernizaci teplárny si zaplatí město Nýrsko samo. Foto: wikipedia.org fetour

Město Nýrsko zrekonstruuje příští rok centrální uhelný zdroj tepla a rozvody k jednotlivým domům za 40 až 45 milionů korun bez DPH. Chce tím splnit nové emisní limity, které budou platit od ledna 2018.

Zhruba 80 procent nákladů zaplatí město, zbytek by mohla tvořit evropská dotace. Investice, kterou chce město stihnout do příští topné sezony, určitě nezvýší cenu tepla ve městě, řekl starosta Miloslav Rubáš.

Čtěte také:
Začíná topná sezona
Uhlí zůstane hlavním zdrojem výroby elektřiny

Úspory z těchto opatření by měly být takové, že bychom měli cenu tepla udržet dlouhodobě, pokud samozřejmě nebude zásadní výkyv ve vstupech, tedy v elektřině, uhlí a podobně,” uvedl Rubáš. Současná cena tepla ve městě je 457 Kč/GJ bez DPH a patří k nejnižším v kraji. Zhruba pětinu nákladů stavby chce město získat z operačního programu Životní prostředí. „Ale je to složité, protože současné dotační podmínky nejsou moc příznivě stanovené,” dodal starosta.

Projekt má město hotový a běží stavební řízení. „Brzy vypíšeme výběrové řízení na dodavatele,” uvedl Rubáš. Přestavba může začít už v zimě. Desítky let staré kotle i 2,5 kilometru dlouhé rozvody vykazovaly vysoké ztráty. Účinnost zařízení je kolem 55 procent, po investici se zvýší na 75 procent. Právě z rozdílu se postupně zaplatí investice, která se nebude muset promítat do ceny tepla.

Uhelný zdroj zásobuje teplem nejen zhruba 400 městských bytů, ale také soukromé a družstevní bytové jednotky i městská zařízení, jako je kulturní dům.

Mohlo by vás zajímat:
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Běloruský gigant BelAZ 75710
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů