O co vlastně jde při vyšetřování aktivistů?

Je obvinění lidí, kteří navrtali 120 děr do chladicí věže a vnikli proto na soukromý pozemek absurdní, nebo správné?

Policie obvinila pět aktivistů, kteří v roce 2016 navrtali 120 děr do chladicí věže chvaletické elektrárny ze dvou skutků: z poškození cizí věci a z ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Správné jistě je obvinění z poškození cizí věci. Minimálně diskutabilní naopak je ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, protože elektrárna v té době měla odstávku.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Ohrožení provozu něčeho, co zřejmě nefunguje, pravděpodobně není možné. To bude fakt. Ale stejně tak je faktem, že aktivistická parta vtrhla na cizí pozemek a vylezla tam na chladicí věž, kterou při tom vědomě poškozovala. To prostě v demokratické společnosti není beztrestně možné. Ani ve jménu nějakého „vyššího“ cíle. Jediný, kdo tuto skutečnost odmítá, jsou levicoví aktivisté všeho druhu.

S největší pravděpodobností proto, že nemají dostatek pokory, odhodlání a odvahy k tomu, aby svého cíle dosáhli postupným vývojem, nikoli revolucí. Jenže na mravenčí práci a dlouhodobé čekání a přesvědčování zřejmě nemají charakter. Nebo šéfové aktivistických organizací nemají čekání v popisu práce a musí, stejně jako manažeři ve firmách, vykazovat činnost a plnění cílů. Vzhledem k tomu, že největší organizace tohoto typu své lidi platí, je to dost pravděpodobné.

V souvislosti s reakcemi ekologistů na obvinění je pozoruhodná jejich argumentace. Policie podle nich totiž „obvinila pět lidí, kteří protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice“. Dále pak relativizují způsobené škody, poukazují na výše zmíněnou možnou nesrovnalost v obvinění a někteří pak pokračují k polemice o energetickém (zatím ještě) využívání hnědého uhlí.

Nikde ani slovo o tom, není možné bez dovolení majitele vlézt na jeho pozemek a cokoli tam dělat. Tím méně mu ničit majetek. Protože to jsou dva základní body, o které jde. Platný zákon je zakazuje a tak je mají zakázané i všichni možní aktivisté. Jenže ti levicově zelení od samého začátku nehrají podle pravidel. Nejen v Česku.

V Německu a v Británii sbírali zkušenosti na blokádách základen NATO, kde měly být či byly rakety schopné nést jaderné hlavice. Ty fungovaly jako účinný prostředek odstrašení pro rozpínavý a nevypočitatelný Sovětský svaz, který své rakety rozmisťoval, jak se mu zachtělo. Aktivistům v západní Evropě přitom bylo tehdy jedno, že svým úsilím jdou proti zájmům svých zemí a demokratického světa. Zkušenosti a inspirace nelegálními akcemi, jež přitahují mediální pozornost, pochází právě z té doby. (Například takzvaný mírový tábor v Greenham Common je dobrou ukázkou strategie a argumentace těchto organizací.) Jen se jim už dávno nedaří přesvědčit tolik lidí, že by měli demonstrovat. A proto lezou na chladicí věže.

O tom, kam se od roku 1989 – kdy ještě za bolševiků statečně vystoupily proti nedýchatelnému vzduchu – posunula mentalita „zelených“ hnutí ukazuje jasně aktuální vyjádření českých Greenpeace.  „Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži. Chladicí věž tím ani nezničili, ani neznehodnotili. Elektrárna byla v době protestu mimo provoz a do provozu se vrátila ještě před odstraněním škod. Nabídli jsme Severní energetické, že vrátíme chladicí věž do původního stavu před protestem, ale ona se raději obrátila na policii, řekl jejich mluvčí Lukáš Hrábek.

My jsme vám to rozmlátili, tak to opravíme a jsme si kvit? To může možná platit při bujarém večírku, ale ne při neoprávněném vniknutí na soukromý pozemek. A o to nyní jde, nikoli o elektrárnu.

Mohlo by vás zajímat:
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody