Doba čtení:2 m, 16 s
Official White House Photo by Pete Souza
Official White House Photo by Pete Souza

Americký prezident Barack Obama v pátek oznámil, že jeho administrativa zavedla, jako součást rozsáhlejších budoucích opatření, moratorium na nové licence na těžbu uhlí na federálních územích. Obama tím pokračuje ve svém protiuhelném tažení.

Podle ministryně vnitra Sally Jewellové nastal čas přezkoumat desítky let starý program vydávání licencí na těžbu uhlí, vzhledem ke zdravotním a ekologickým dopadům na občany USA. Kromě toho ministerstvo vnitra uvedlo, že opět přezkoumá dopady těžby uhlí na veřejné zdraví, napsal server mining.com.

Více než 30 let jsme neprovedli komplexní přezkum tohoto programu, máme proto povinnost k současným i budoucím generacím, zajistit, že tento bude nově férovější pro americké daňové poplatníky a vezme v úvahu i jeho dopad na změnu klimatu,“ uvedla ministryně vnitra.

Čtěte také:
Těžař: Obama nás likviduje
Americký těžební gigant je v insolvenci

Obamovu iniciativu uvítali ekologové. „Prezident Obama udělal zásadní krok k opuštění uhlí a urychlení přechodu na čisté, obnovitelné zdroje energie a my mu k tomu gratulujeme,“ řekla výkonná ředitelka Greenpeace Annie Leonardová, podle níž prý komplexní přezkum ukáže, že není třeba dále podporovat zastaralé uhelné společnosti, místo toho by mělo uhlí zůstat v zemi.

Spotřeba uhlí v USA v posledních letech klesá, protože nerost nedokáže konkurovat levnému zemnímu plynu z břidlicových ložisek a slábne rovněž poptávka ze zahraničí. V loňském roce se objem těžby snížil o deset procent na zhruba 900 milionů tun. Podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) šlo o nejnižší objem produkce od roku 1986.

Uhlí navíc čelí silnému tlaku Obamovy administrativy. Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Barack Obama již dokonce čelí několika žalobám. Podle těžařů chce prezident uhelný průmysl, který zaměstnává a živí statisíce lidí, zlikvidovat. „Vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 procent na současných 40. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ uvedl Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy, která zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Ceny uhlí v posledních letech kvůli slábnoucí poptávce výrazně klesají, což vede k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.
Uhlí je přitom pro energetiku Spojených států stále velmi důležité, i když jeho role klesá. V současnosti pokrývá zhruba 40 procent energetického mixu, v roce 2040 by se mělo podílet na energetické produkci 34 procenty.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Americké vánoce jsou energetickou bombou