Odboráři hrozí: Ukončení těžby přinese nepokoje

Ilustrační foto: Imagio.cz

Případné rozhodnutí vlády o ukončení těžby na lomu ČSA zvedne vlnu tvrdých sociálních nepokojů, jejímž adresátem bude jak vláda, tak předsedové koaličních stran. Takové je stanovisko Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) k řešení otázky těžebních limitů, které ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo do připomínkového řízení. Odboráři požadují úplné prolomení limitů. Vláda by měla rozhodnout na podzim.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vládě prolomit limity na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce předložit analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů do konce roku 2019.

„Dle našeho přesvědčení je bilance hnědého uhlí jen s Bílinou, tedy varianta dvě, zredukována řadou opatření v těžbě a spotřebě hnědého uhlí a považujeme ji za nereálnou. Jsme přesvědčeni, že součástí budoucí dlouhodobé zdrojové části trhu hnědého uhlí v ČR musí zůstat i Severní energetická s lomem ČSA, těžícím hnědé uhlí stejně jako lom Bílina za liniemi územně ekologických limitů,“ uvedl místopředseda OS PHGN Jaromír Franta.

Součástí budoucí dlouhodobé zdrojové části trhu hnědého uhlí v ČR musí zůstat i Severní energetická s lomem ČSA

Aktuální krize trhu hnědého uhlí v ČR do roku 2020 podle Franty nehrozí. Vzhledem k dlouhodobosti procesů přípravy a realizace těžby je ale třeba řešit perspektivu uhelného sektoru již dnes. Rozpory na trhu se totiž začnou objevovat po roce 2020, kdy doběhnou stávající smlouvy na dodávky a zároveň začne omezování těžeb na lomech. Do té doby ale mohou být prováděná nevratná rozhodnutí, zejména zastavení skrývky, likvidace technologie, propuštění lidí, které další těžbu vyloučí, nebo silně zkomplikují.

Franta upozornil na to, že těžba a spotřeba hnědého uhlí znamená nemalý daňový výnos pro veřejné rozpočty. Zkracování životnosti lomů, v důsledku jejich neúplného vytěžení, bude mít vliv na výši výpadků daní a plateb. Výše výpadků daní a plateb bude přímo úměrná objemu nerealizované těžby.

Čtěte také: ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

MPO má podle hornických odborářů ambice při nedostatku hnědého uhlí zasahovat do tržního prostředí, na druhé straně ale nemá odvahu zrušit vyšumělé nařízení vlády z roku 1991 a vrátit do horního zákona vyvlastňovací paragraf. Novela horního zákona není ani v záměrech MPO. „Účelové zaměření materiálu nás přesvědčuje o tom, že již bylo politicky rozhodnuto o přijetí varianty číslo dvě (lom Bílina). Dokládá to i skutečnost, že materiál poukazuje na již probíhající proces přípravy zpřísnění legislativních opatření pro postupné omezování spotřeby hnědého uhlí v domácnostech,“ podotkl Franta.

Účelové zaměření materiálu nás přesvědčuje o tom, že již bylo politicky rozhodnuto

„Se znechucením vnímáme ovlivňování práce úředníků na MPO přicházející z úřadu vlády od šéfa poradců Špidly, jeho kolegy Kloze a s vědomím samotného premiéra. Jsme znechuceni i tím, že se odborné názory na energetiku ohýbají a překrucují, jak je potřebné pro to, aby se „prokázala“ nepotřeba uhlí z ČSA tak, aby vláda či konkrétní politická strana mohla sledovat pouze své politické zájmy,“ dodal Franta.

Podle něj se manipuluje s bilancemi hnědého uhlí. „Na prohlášení společnosti ČEZ k úvaze o ukončení provozu elektrárny Počerady není slušného vyjádření – je to politický hnus. ´Předpokládaný´ nárůst množství uhlí, jeho kvality a těžby za hranicí možností z uhelné společnosti Severočeské doly je další politickou zhýralostí, ke které se jeho vedení snížilo. To vše jenom proto, aby se ovlivnila bilance potřeb a těžeb hnědého uhlí tak, aby se dostala do mantinelů předem vyvolené varianty číslo dvě. Popisované nástroje k sociálním opatřením jsou výsměchem zaměstnancům lomu ČSA,“ poznamenal Franta.

Mohlo by vás zajímat:
Mládkovo řešení limitů jde do boje
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Zrušení limitů by byl jen první krok6 komentáře

Vstup do diskuze
 1. Martin Hájek

  Dovolím si panu Frantovi jen velmi zdvořile připomenout, že v bočních svazích lomu ČSA se od roku 2012 zázračně našlo už skoro 10 milionů tun dodatečných zásob vysoce kvalitního hnědého uhlí. Pokud hovoří o zhýralosti vedení Severočeských dolů, měl by napřed pečlivě zamést před prahem vlastního zaměstnavatele.

  • Jan Rulík

   dovolím si velmi slušně připomenout, že nadhodnocení zásob v lomu Libouš ve studii MPO pan Hájek nerozporoval, stejně jako další nesmysly, kterými je ta “studie” s předem známým výsledkem nasáklá. Navíc je otázka, jestli by mělo Teplárenské sdružení zájem o uhlí těžené s daleko vyššími náklady z bočních svahů…….

   • Martin Hájek

    Pokud vím, tak zásoby lomu Libouš ve všech materiálech z poslední doby vychází z údajů ve studii VUPEK a nevím o tom, že by tuto studii někdo z těžařů rozporoval. Rozporovalo ji pouze Teplárenské sdružení ČR, protože došla k nesmyslnému závěru, že bude chybět uhlí už v roce 2020. Jsem rád, že nám ve svém vyjádření dal v tomto ohledu za pravdu i pan Franta. Jinak nevím přesně, kterou studii MPO máte na mysli, těch materiálů k limitům je teď opravdu hodně.

 2. Jan Rulík

  Jestliže dle Vás uhlí na trhu nechybí, tak si nedovedu vysvětlit proč je do Komořan a Opatovic dováženo uhlí ze zahraničí. Studie Vupeku, jejichž údaje přebrala výsledná sumarizační studie MPO o potřebách hnědého uhlí definuje těžbu v lokalitě Libouš v pětiletkách a v intervalu. Součet nejnižšího intervalu je o cca 30 mil. nižší, než výsledné teoretické zásoby, zatímco maximální těžba je v součtu o 60 mil. vyšší – naprosto nelogické – jak kdyby se tam uhlí mělo výhledově okotit. Že studie hrubě zkresluje ukončení jednotlivých zdrojů a jejich roční spotřebu Vás nechalo klidným – stejně jako Babišovi “studie”. Opravdu by mne zajímalo – kdo nahradí snížení objemu těžby v Sokolově? Bílina, která jede nyní naplno?

 3. Martin Hájek

  Pane Rulíku, dovoz uhlí ještě vůbec neukazuje na jeho nedostatek. Podle Vaší logiky by byl v ČR nedostatek aut, protože většina prodaných vozů v ČR je z dovozu. Navíc pokud vím, tak letos dovoz hnědého uhlí do ČR dramaticky poklesl, zato se hnědé uhlí dál vyváží, hlavně do Polska na Slovensko. Jinak mi přijde groteskní, že mě kritizujete za to, že jsem něco nekritizoval. Že něco nekritizuji neznamená, že s tím souhlasím. Abych mohl něco veřejně kritizovat, tak musím mít v ruce doložitelné argumenty. Asi chápete, že nemám k dispozici vlastní geologický průzkum těžebních lokalit.

 4. Jan Rulík

  pane Hájku…to přece není o vlastním geologickém průzkumu, ale naprosto obyčejném selském rozumu… Nezlobte se na mne, ale nejvíc jste byl slyšet po vydání studie VUPEKu, která doporučovala prolomit v obou lokalitách…..studii jste zesměšnil a média se toho velmi ráda chytla…teplárenství jako takové téměř přišlo (narozdíl od některých okolních státu) o možnost využívat vlastní uhlí dlouhá léta. Co Vás k tomu vedlo je pro mě nadále záhadou. Ve studii MPO je napsáno, že část vývozu do Polska vzniká tak, že se do Mostu přiveze v noci náklaďáky uhlí z Polska a aby kamiony nejely domů prázdné, tak se tu nechají naložit. Nedokážu si moc představit nástroj, který by v EU dokázal prodávat zboží podle národnosti. Kdyby se uhlí pro Opatovice našlo v ČR, tak hádám byla uzavřena nějaká nová dohoda ČEZ a EPH. V podstatě máte pravdu, uhlí málo rozhodně není, to nízkovýhřevné Vám nějaký rozumný obchodník určitě velmi rád doveze. Cestička tímto směrem je umetena z více stran.


Přidej vlastní názor