Horničtí odboráři vyzvali otevřeným dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zasáhl v případě dodávek uhlí pro tepelnou elektrárnu Dětmarovice, kterou provozuje polostátní ČEZ. Obávají se levného uhlí z Polska, které ale dotuje polský stát.
Pokud chce vláda Moravskoslezskému regionu opravdu pomoci, měla by podle odborářů okamžitě zasáhnout. „Proč není možné uzavřít dlouhodobé smlouvy mezi OKD a elektrárnou Dětmarovice o dodávkách černého uhlí, obdobně jak to udělali v severních Čechách s dodávkami hnědého uhlí pro elektrárny?“ ptá se místopředseda OS PHGN a předseda SHO Jaromír Pytlík.
Polské hornictví je výrazným způsobem dotováno státem
Situace v těžbě černého uhlí se podle něj neustále zhoršuje. „Klesající cena uhlí doslova ničí naše černouhelné hornictví. Přestože jsme v OKD od roku 2013 velmi výrazným způsobem snížili náklady, tak se neustále potýkáme s obrovskou ztrátou. Na skládkách se momentálně nachází milion tun uhlí, převážně energetického,“ dodal odborář.
Čtěte také: Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
„Do elektrárny Dětmarovice, která je ve vlastnictví státu, dodáváme ročně 250 až 300 tisíc tun černého uhlí. Potřeby této elektrárny jsou samozřejmě vyšší. Proto byla vypsána soutěž na dodávku dalších 600 až 800 tisíc tun černého uhlí. O tom, že se do této soutěže přihlásí i dodavatelé z Polska, asi není pochyb,“ naznačil Pytlík. „V případě, že budeme soutěžit s polským uhlím, tak se z našeho pohledu jedná o nekalou soutěž či dokonce podvod! Polské hornictví je totiž výrazným způsobem dotováno státem, tedy s cenou tohoto uhlí nemůžeme vůbec soutěžit,“ zdůraznil.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž serveru iUHLI.cz v reakci sdělil, že běží výběrové řízení, rozhodnout by se mělo do konce měsíce. „Uhlí z OKD je v Dětmarovicích historicky vyzkoušené, ale musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, bude rozhodovat cena i kvalita,“ vysvětlil Kříž.
Otevřený dopis SHO k pochybné soutěži o dodávkách uhlí ke stažení zde.
Mohlo by vás zajímat:
Babišovy tajné plány okolo OKD