Odbory chtějí hlavy vedení OKD

Důl Paskov. Foto: NWR

Odborářům došla trpělivost a požadují odstoupení představenstva i dozorčí rady OKD. Foto: NWR

Kauza zrušení sociálního programu na dole Paskov eskaluje. Sdružení hornických odborů (SHO) dnes vydalo prohlášení, ve kterém nesouhlasí jak se záměrem zavřít důl už na konci ledna příštího roku, tak zejména se zrušením odstupného. Odborářům už došla trpělivost a požadují odstoupení celého představenstva i dozorčí rady OKD.

Současné vedení OKD ale zrušení sociálního programu dosud oficiálně nepotvrdilo, navíc se nepovažuje být za současnou situaci zodpovědné. „Jeho členové rovněž nebyli členy statutárních orgánů, na rozdíl od zástupců odborových organizací v dozorčí radě, kteří by sled okolností mohli ovlivnit, či dokonce zvrátit. Ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem stávající management naopak hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek finančních prostředků na profinancování těžby a zajistilo postupný a hlavně důstojný útlum těžby především s ohledem na sociální situaci v kraji,“ řekl pro ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků
Hrozí arbitráž českému státu kvůli OKD?

Zmíněným řešením by měla být další státní pomoc ve výši 600 milionů korun, o které včera informovala Česká televize. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) však dosud žádnou oficiální, písemnou žádost neobdrželo. „(Na středeční schůzce na MPO) žádný požadavek takhle explicitně nezazněl,“ uvedl k tomu šéf rezortu Jan Mládek.

Podle Čelechovského chce OKD pouze znovu otevřít jednání o smlouvě z roku 2014, která peníze na sociální program zaručovala. Pozbyla nicméně platnosti, protože cena uhlí klesla pod 110 dolarů za tunu po dobu více než tří čtvrtletí. V textu smlouvy byla i druhá podmínka, že v dole Paskov bude ještě po celý rok 2017 pracovat nejméně 1 600 horníků.

Mládek dnes uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná. Cena uhlí se totiž letos odlepila ode dna a trhá rekordy. Postoj MPO po středečním jednání potvrdil i předseda hornických odborů Jaromír Pytlík: „Dopadlo to špatně. Jasně řekli, že se nebudou bavit o dalších půjčkách pro OKD.“

Odbory mají jasno, jaký by měl být druhý zdroj chybějících finančních prostředků. „U všech řadových zaměstnanců došlo od roku 2014 k poklesu průměrných výdělků o 2 500 korun,“ odmítá SHO další uskromňování horníků. Požaduje proto omezení mezd managementu na 70 tisíc korun měsíčně, zrušení všech odměn vedení i zrušení některých řídicích pozic včetně generálního ředitele. Navíc chce podat žalobu na náhradu škody na „všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou ekonomickou situaci OKD, v důsledku čehož nebyly vytvořeny prostředky na sociální program a technickou likvidaci dolů.“

K podpoře svých požadavků odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost a čekají na reakci vedení. „Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod, jestli budou další opatření, uvidíme podle toho, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se situace nezlepší, budeme k nim nuceni,“ naznačil další postup SHO Pytlík.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje