Odpadní uhlí se v USA stává zajímavým artiklem

Vláda Spojených států bude podporovat univerzitní výzkum uhlí. Foto: morgueFile.com

Americké ministerstvo energetiky nedávno finančně podpořilo projekty na laboratorní testování výroby prvků vzácných zemin z odpadního uhlí. Nyní oznámilo finanční injekci dalším čtyřem projektům. Do roku 2020 jim přidělí 17, 4 miliony dolarů nejen na další výzkum, ale i na výstavbu pilotních továren na finální zpracování.

Prvky vzácných zemin (Rare Earth Elements – REE), které se nacházejí v zemské kůře, jsou součástí mnoha moderních technologií v oborech, jako je elektronika, počítačové a komunikační systémy, doprava, zdravotnictví i vojenství. Poptávka po REE v posledních letech rapidně vzrostla, což v USA vedlo k podpoře jeho výroby z dalších domácích zdrojů.

Čtěte také:
Zatmění slunce paralyzuje solární elektrárny
Začíná světová plynová válka?

V oblasti laboratorního testování bude USA dotovat výzkum na Univerzitě v Dakotě. Výzkumníci tam budou používat bituminózní uhlí a lignit. Na univerzitě v Západní Virginii se zaměří na horninu z Apalačských hor.

V oblasti výstavby pilotních provozů obdrží společnost Physical Science v Massachusetts 6 milionů dolarů na zpracování popílků z černého uhlí, které se spaluje v uhelné elektrárně Trapp v Kentucky. Dalším příjemcem finanční injekce 6 milionů dolarů bude Univerzita v Kentucky, která využije mj. odpad z uhelných praček a jemné bituminózní uhlí.  Závody na výrobu REE by měly vzniknout v Perry County a blízko Nebo v Kentucky.

Celosvětová spotřeba REE je v současnosti cca 140 tisíc tun. Největší světoví producenti prvků vzácných zemin jsou Čína a USA. V poslední době se geologové zaměřili na ložiska surovin v Grónsku.  Česko zatím neeviduje žádné zásoby REE. Potenciálními zdroji jsou Krušné hory a Slavkovský les, odkaliště po těžbě rud, čistecko-jesenický masiv, alkalické vulkanity Českého středohoří, vulkanity šternbersko-hornobenešovského pásma, grafitické horniny na Chvaleticku či tufy hornoslezské pánve.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků