Doba čtení:1 m, 43 s
Spermie
Ilustrační foto: wikipedie

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) by neměla prolomit limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách kvůli zdraví obyvatel. Na semináři věnovaném dopadům těžby na zdraví to řekl předseda komise pro životní prostředí Akademie věd ČR Radim Šrám.

Komise navrhla zpracování nové studie, která by prokázala, v jakém zdravotním stavu lidé v pánevních oblastech Ústeckého kraje jsou. „Studie by měla zahrnovat, jak je to s úmrtností a nemocností populace v této oblasti, jak je to s nemocností dětí předškolního věku ve srovnání s předchozím obdobím. Dále jak je to s jejich dýchacími cestami, jaké je genetické poškození novorozenců. Pak jsme uvažovali o tom, aby se hodnotila i kvalita spermií, což je velmi významným ukazatelem zatížení,“ řekl Šrám, podle kterého bude studie stát zhruba 60 milionů korun.

Těžba a následné spalování uhlí podle akademiků i po letech stojí za chronickými chorobami a kratší délkou života. Podle komise je střední délka života mužů i žen v pánevních okresech Ústeckého kraje o dva roky kratší než v jiných částech Česka, napsaly České noviny.

„Podobné zkrácení je jen v Moravskoslezském kraji, tam se to ale týká jen mužů,“ řekl novinářům Šrám. Dlouhodobý vliv těžby a spalování uhlí ovlivňuje podle vědců a lékařů už malé děti. „Je možné předpokládat, že jsou zatížené poškozením, které bylo indukováno v jejich rodičích, to je jedna věc. Jsou to v prvé řadě onemocnění dýchacích cest u dětí předškolního věku, což je skupina, která je nejvíc zatížená,“ řekl Šrám.

Těžba podle Šráma ohrožuje i horníky, kteří v povrchových lomech pracují. Dlouhodobé působení prachu a dalších škodlivin poškozuje jejich genetické informace. Právě kvůli dopadům na zdraví lidí by vláda podle lékařů neměla limity těžby prolomit. „Je třeba k tomu uvažovat o sociálních aspektech. Je to neslušné i vůči populaci, která tady žije,“ doplnil Šrám.

Vláda by o limitech těžby hnědého uhlí měla rozhodnout v létě. Ministerstvo průmyslu představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Úplné prolomení podporují těžaři, proti jakýmkoliv úpravám jsou naopak ekologické organizace a starostové některých severočeských obcí.