Odvolaný radní ERÚ žaluje vládu i úřad

Bývalý radní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Vlk. Foto: iUHLI

Bývalý radní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Vlk žaluje kvůli svému odvolání vládu i samotný úřad. Jeho a dalšího radního ERÚ Vladimíra Outratu odvolal kabinet na konci července, skončil i tehdejší předseda rady Jan Pokorný, kterému nebyl prodloužen mandát.

Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) to odůvodnil tím, že všichni tři jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tj. nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů.

Nic jsem neprovedl, mám čisté svědomí. Proto to chci dát k soudu,” uvedl Vlk. Havlíček se při oznamování zásadních změn ve vedení pětičlenné rady úřadu odvolával na informace bezpečnostních složek. „Nejednalo se o náhodný akt,” uvedl tehdy ministr. Člena rady ERÚ může vláda odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností.

Čtěte také:
Chomutovu se nelíbí zdražení tepla
Sokolovská uhelná zdraží teplo

Rada ERÚ skrze některé členy přestala plnit roli nezávislé instituce. Mojí úlohou není ovlivňovat nezávislý regulační úřad, ale musím zabránit tomu, aby nebyl nepřiměřeně ovlivňován trhem, což opakovaně nastalo. Na základě skutečností, které jsem představil členům vlády, bylo odvolání všech zmíněných členů rady schváleno jednohlasně,” sdělil Havlíček.

Zatímco žaloba na vládu se podle Vlka týká samotného odvolání, žaloba na úřad je na formu rozvázání pracovního poměru. Podle informací ČTK se jedná o náhradu mzdy, kterou Vlk a Outrata po svém odvolání nedostali. „Pracovní vztah s panem Vladimírem Vlkem byl ukončen v souladu se zákonem,” reagoval mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Novými členy rady úřadu vláda jmenovala konzultanta poradenské společnosti EY Stanislava Trávníčka, který se stal jejím předsedou, bývalou místopředsedkyně úřadu Martinu Krčovou a dosavadního ředitele statistického odboru ERÚ Petra Kusého. Dalšími členy rady jsou Rostislav Krejcar a Ladislav Havel. Na konci července příštího roku skončí mandát Krejcarovi.

Podle některých médií byla rada ERÚ dříve rozdělena na dvě skupiny, z nichž jednu tvořili Vlk, Outrata a Pokorný a druhou Krejcar a bývalý předseda rady Vratislav Košťál, který na konci loňského listopadu rezignoval. Odůvodnil to tehdy vzájemnými spory členů rady. Košťál pro ERÚ znovu pracuje, podle webu úřadu je členem rozkladové komise pro oblast ochrany spotřebitele.

Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku předloňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Rada ERÚ má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. Plánem bylo, že se bude rada obměňovat postupně, v prvních letech zavedení rady tak nemají všichni členové mandát na celých pět let.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje