OKD chce těžit až do roku 2030

Budoucnost těžby určí hlavně vývoj ceny energetického a koksovatelného uhlí na světovém trhu. Foto: OKD

Černouhelná těžební společnosti OKD podala žádost o posouzení těžby černého uhlí na Karvinsku až do roku 2030. Tedy o sedm let déle, než se dosud předpokládalo.

Návrh OKD nyní v procesu vyhodnocení dopadů (EIA) posoudí ministerstvo životního prostředí. „Návrh na posouzení dopadů těžby je nezbytný pro možné další pokračování těžby černého uhlí po roce 2020. Vzhledem k poměrně dlouhému procesnímu řízení jsme proto v předstihu ministerstvo požádali o horizont výhledově až do roku 2030. O těžbě za horizont roku 2023 rozhodnuto nebylo,“ uvedl pro server Euro.cz mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Navzdory těmto plánům se tradiční odběratelé karvinského uhlí – ČEZ, Veolia Energie a také ocelárny v Ostravě a Třinci – musejí připravit na postupný útlum dodávek. Podle dokumentace předložené OKD bude možné těžbu udržet na hodnotách okolo čtyř milionů tun jen do roku 2023. V roce 2027 předpokládaná produkce klesne na 2,5 milionu a v roce 2030 na pouhých 1,6 milionu tun.

Budoucnost těžby určí hlavně vývoj ceny energetického a koksovatelného uhlí na světovém trhu. Pád cen v období let 2012 až 2015 přivedl (spolu s nadměrným vysáváním zisků ze strany vlastníků) OKD do bankrotu. Od poloviny roku 2016 do loňského července vylétla cena energetického uhlí na dvojnásobek. Problém je, že od té doby opět o 40 procent klesla.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme