OKD opět uspořádá Hornické slavnosti

Výkonný ředitel společnosti OKD Antonín Klimša. Foto: OKD

OKD je již více než rok v insolvenci, ale vedení firmy se přesto rozhodlo, že v Karviné znovu uspořádá tradiční Hornické slavnosti. Uskuteční se v sobotu 2. září v parku Boženy Němcové ve Fryštátě. Více prozradil v rozhovoru pro Měsíčník horník výkonný ředitel společnosti Antonín Klimša.

Je pořádání Hornických slavností jen z úcty k tradici a oslavě Dne horníků?

Předně bych chtěl vyjádřit, že jsem společně s ostatními členy vedení OKD velmi rád, že se nám po čtyřiadvaceti měsících podaří hornické slavnosti opět uspořádat. Situace OKD v loňském roce byla jiná a v řadě parametrů nesrovnatelná s tou současnou. Naštěstí je období roku 2016 za námi.

Čtěte také:
OKD nabízí při náboru 40 tisíc
Barbora i kahan mají své majitele

Pokud si ale ve stručnosti připomeneme loňskou situaci a „nálady“ z jejího prvního pololetí, kdy se ceny uhlí propadly na hodnoty nejnižší za posledních více než deset let, společnost byla nucena požádat o zahájení insolvenčního řízení, řešili jsme pro vozní financování a rizika opoždění výplat, neměli jsme připravený detailní plán pro útlum dolu Paskov, odbory vyhlásily stávkovou pohotovost a tak dále, není se co divit, že se slavnosti v takové atmosféře nakonec nekonaly.

OKD je sice stále v insolvenčním řízení, nicméně s potěšením mohu konstatovat, že jsme dnes v jiné situaci. Společnost je finančně i hospodářsky stabilizovaná, plní svůj podnikatelský plán, zaměstnancům i dodavatelům platí v řádných termínech, má zpracovaný reorganizační plán i vizi do budoucna.

Nevnímáme hornické slavnosti jen jako tradici a úctu k hornickému řemeslu. Je to především jedinečná příležitost, kdy se na méně formální úrovni můžeme setkat se svými pracovními kolegy, se zástupci obcí, jejichž území těžbou ovlivňujeme, s kolegy z dodavatelských nebo odběratelských společností a také s řadou vzácných hostů nebo bývalých zaměstnanců. Těm všem patří tato akce a naše poděkování za spolupráci. Den horníků a Hornické slavnosti jsou ale rovněž příležitostí vzpomenout na bývalé horníky a kamarády, kteří tomuto povolání obětovali svůj život a již nejsou mezi námi.

Příprava takové akce je organizačně i finančně náročná. Budou se i letos na realizaci HS podílet partneři a sponzoři?

Organizace Hornických slavností není postavena jen na tom, zda společnost sežene nebo nesežene dostatek sponzorských příspěvků. OKD zajistilo na letošní oslavy vlastní rozpočet a připravilo program, který je podle mého názoru velmi zajímavý a hudebně pestrý. Samozřejmě jsme i letos oslovili celou řadu našich dodavatelských firem s dlouholetou vzájemnou spoluprací se žádostí o partnerství. A byli jsme překvapeni mírou akceptace a jejich zájmu.

Nakonec se nám podařilo zajistit přes čtyřicet partnerů, a to je nejvíce v historii pořádání této akce. I díky tomu bude připravený program atraktivní a hudebně pestrý. Jménem celého vedení OKD bych jim proto chtěl velmi poděkovat. Vnímám to jako důkaz toho, že postupně získáváme zpět důvěru našich klíčových partnerů. Nemohu ale samozřejmě nezmínit i úzkou spolupráci s naší Nadací OKD, která je pravidelným spolupořadatelem Hornických slavností a která i letos s dalšími neziskovými organizacemi připraví především pro dětské návštěvníky tzv. „nadační městečko“ se zajímavým programem.

Letošní program v Parku Boženy Němcové je žánrově pestrý. Na co se Vy osobně těšíte a určitě si nenecháte ujít?

Program jsme připravovali se záměrem hudební pestrosti. Našim cílem bylo nabídnout návštěvníkům slavností folk, pop i rockovou hudbu. Nechci se proto vymezovat vůči některému z programů. Osobně se těším na všechny hudebníky i tradiční krásné prostředí zámeckého parku a věřím, že se letošní program bude návštěvníkům líbit. Přijďte, jste srdečně zváni. Věřím, že se tam uvidíme!

Mohlo by vás zajímat:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu