OKD požádala o odročení schůze věřitelů

OKD předpokládá, že upravený reorganizační plán předloží věřitelům během června. Foto: OKD

Těžební společnost OKD, která je od loňska v úpadku, požádala Krajský soud v Ostravě o odročení schůze věřitelů, na které se měl schvalovat reorganizační plán.

Firma chce totiž plán doplnit nebo změnit na základě skutečností, které se dozvěděla až poté, co reorganizační plán zveřejnila. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Čtěte také:
Krúpa chystá ve Švýcarsku demonstraci horníků OKD
Louda žaluje Bakalu a Kadase o miliardy

OKD předpokládá, že upravený reorganizační plán předloží věřitelům během června. Schůze věřitelů, která má o reorganizačním plánu rozhodnout, se má konat 15. června. Podle zákona ale až do rozhodnutí soudu o schválení reorganizačního plánu může dlužník tento plán doplnit nebo změnit. Schůze věřitelů se pak může konat nejdříve 15 dnů poté, co upravený reorganizační plán dostanou věřitelé.

Provedené doplnění respektive změny reorganizačního plánu nebudou mít vliv na uspokojení věřitelů ani současný a budoucí finanční vývoj dlužníka,” uvedla firma v žádosti o odročení schůze.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že důvodem žádosti o odročení schůze věřitelů je finalizace účetních závěrek společnosti a snaha managementu OKD transparentně promítnout jejich konečnou podobu v předloženém reorganizačním plánu. „Vedení společnosti je přesvědčeno, že finalizace účetních závěrek nebude mít vliv ani na míru uspokojení věřitelů, ani na současnou a budoucí podnikatelskou činnost OKD,” uvedl mluvčí.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé pak firmě povolili reorganizaci, reorganizační plán ale teprve budou schvalovat. Věřitelé podali k soudu celkem více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda ale většinu popřel, uznal jen pohledávky za zhruba 2,8 miliardy korun.

V OKD se dál těží uhlí, nyní tam i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10 tisíc lidí. Společnost už udělala řadu úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 navždy bohatých
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště