OKD zatím nemá na srpnové výplaty

horníci-okd_compressed

Dočkají se zaměstnanci OKD v srpnu svých výplat? Foto: OKD

Už jen týden má vedení OKD, aby sehnalo půl miliardy korun na srpnovou výplatu mezd. Podle odborů není na účtech těžaře dost peněz na pokrytí výplat. Vedení OKD stále jedná s ministerstvem financí o smlouvě o půjčce 700 milionů korun.

Vedení OKD nyní intenzivně jedná o podobě úvěrové smlouvy se státní společností Prisko. Cílem je, aby získané finanční prostředky byly použity pro úhradu mezd za měsíc červenec, které jsou splatné v polovině srpna,“ řekl deníku E 15 mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
Rychlé propouštění z OKD by přineslo problém
Co přinese zamítnutí pohledávky Citibank?

Jinak OKD v srpnu bude na zaplacení závazků chybět 80 milionů korun, vyplývá ze zprávy o hospodaření těžaře, kterou zpracoval insolvenční správce Lee Louda. Ve hře je například varianta, že firma pošle zaměstnancům později věrnostní příplatek.

Od státního podniku Prisko by měla těžařská firma získat provozní úvěr 700 milionů korun, rozhodla minulý týden vláda. Stát ovšem chce mít dohled nad použitím těchto peněz. „Úvěrová a zástavní smlouva se nyní dolaďují, postavení zástupce poskytovatele úvěru v managementu OKD bude jednou z podmínek vládou schváleného úvěrového financování těžebního podniku,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Zatím nevíme, jestli výplaty v srpnu státní půjčka pokryje

Vedení OKD bude zástupce odborů o hledání peněz na mzdy informovat ve čtvrtek. „Zatím nevíme, jestli výplaty v srpnu státní půjčka pokryje,“ uvádí šéf odborů OKD Jaromír Pytlík. Jisté je, že bez státní půjčky by OKD nepřežila podzim. Na konci roku by jí chybělo 273 milionů korun hotovosti. Letos by se firma měla propadnout do provozní ztráty 542 milionů korun především kvůli nákladům na mzdy, které firma nemůže rychle snížit. I tak letos OKD stojí zaměstnanci 3,6 miliardy korun, což je o tři miliardy méně než loni.

Konkurz by byl pro věřitele nevýhodný

V den výplat se sejde schůze věřitelů, aby se vyjádřila k plánu na reorganizaci OKD. Louda tvrdí, že poslat OKD do konkurzu by bylo pro věřitele nevýhodné. Pochybuje, že by se našel někdo, kdo by chtěl firmu koupit za částku, která by stačila na splacení pohledávek. „Kupující by musel počítat s tím, že kupuje podnik, který mu musí vydělat nejméně pět miliard korun na náklady spojené s útlumem dolů, a teprve se zbývajícím ziskem bude moci počítat pro svoje potřeby,“ řekl insolvenční správce. Likvidace firmy a prodej majetku by nevynesly ani dost peněz na vyplacení odcházejících zaměstnanců.

Reorganizace by podle Loudy vytvořila prostor, aby si firma na splacení starých dluhů vydělala. Těch nakonec může být výrazně méně, než se původně zdálo. Z přihlášených pohledávek za 20 miliard korun Louda uznal jen necelé tři miliardy. Neuznaní věřitelé nyní mohou Loudův verdikt napadnout u soudu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti