OKD zlepšila ostrahu svých dolů

V průběhu první poloviny letních prázdnin se zvýšil počet pokusů o vniknutí do důlních závodů. Ilustrační foto: NWR

Zadržení pachatelé a méně pokusů o vniknutí do areálů jsou podle vedoucího odboru ochrany a kontroly odpovědí na fámy o snížení úrovně zabezpečení OKD.

Společnost OKD změnila v obou činných karvinských lokalitách poskytovatele bezpečnostních služeb – takzvané security. Důlní závody 1 i 2 hlídá konsorcium dvou agentur nazvané Ostraha Karviná kombinující své předchozí dlouholeté zkušenosti s ostrahou lokalit v revíru, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Insolvence stojí OKD miliony
OKD vydělala od ledna 2,28 miliardy

Přikročili jsme k tomu v rámci optimalizace security. Výkon bezpečnostní služby v areálech se nyní opírá především o výjezdové skupiny. To znamená, že služba je mobilnější, operativnější a schopnější zasáhnout mnohem důrazněji, než tomu bylo dříve, kdy se nám na pracovištích pohybovali jen pochůzkáři. Na místo můžeme během chvilky dostat dvě skupiny – tedy čtyři pracovníky security i se dvěma psy,“ uvedl vedoucí ochrany a kontroly Jan Jurásek.

Změnu poskytovatele security služeb podle něj bohužel provázely nepodložené zprávy jak v samotných závodech, tak i jejich okolí. „Zaznamenali jsme tvrzení, že OKD snižuje nároky na zabezpečení, že ruší pochůzkáře, že se její areály otevírají a úroveň security se snižuje,“ uvedl Jurásek s tím, že tyto fámy stály pravděpodobně i za zvýšeným počtem pokusů o vniknutí do důlních závodů zejména v průběhu první poloviny letních prázdnin. Trestná činnost zde spočívala v krádežích (či pokusech o odcizení) železa a kabelů. V lokalitě DZ 1 Karviná – Lazy došlo ke vloupání do klempířské dílny. Zatím neznámí pachatelé se dovnitř dostávali či snažili dostat mimo jiné železničním hrdlem – otevřeným kolejištěm – u lazecké úpravny.

Právě nově přijatá opatření v rámci optimalizace security a rovněž zvýšená spolupráce s obvodním oddělením Policie ČR v Orlové znamenaly konec těchto nájezdů. A to je naše odpověď na fámy o snižování kvality bezpečnosti v OKD i pokusy krást její majetek,“ řekl Jurásek. Jak to vypadalo v praxi, přiblížil na případu z 1. srpna, kdy operátorka kamerového systému v lokalitě Lazy zaznamenala okolo šesté hodiny večer pod odvalem osobu nakládající železo do dvoukolového vozíku. „Do patnácti minut od prvního zjištění vniknutí do našeho objektu byly na místě dvě výjezdové služby i policisté s psovodem. Pachatele se podařilo zadržet. Služební pes dohledal odcizený materiál a zloděj se hned na místě přiznal,“ popisoval vedoucí ochrany a kontroly.

Kromě prokazatelně vyšší operativnosti výjezdových skupin security – v DZ 1 a DZ 2 se nyní pohybují tři – byla podle něj přijata i technická opatření k zabránění přístupu neoprávněných osob do areálů těžební fi rmy, a to včetně kamer. „Konsorcium poskytující nám služby security se skládá ze společností ČOS – Speciální servis a Defended Cordis. Ta první má velkou praxi s fyzickou ostrahou v karvinské i paskovské části revíru, druhá zužitkovává letité zkušenosti s technickým zabezpečováním,“ doplnil vedoucí odboru ochrany a kontroly OKD.

Optimalizace security přinesla ovoce i v případu z DZ 2, mezi jehož lokalitami Sever a Jih si zloděj za bílého dne vyhlédl kabel zajišťující datové spojení a začal ho sekyrou odsekávat. Zjistila to operátorka u kamer a na místo vyslala dvě výjezdové skupiny, před nimiž se dal pachatel i s kusem kabelu v ruce na útěk. Byl dostižen a předán policistům, kteří ho kromě krádeže stíhají i za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení (trestní sazba činí jeden rok až šest let vězení). Zloděj totiž vyřadil z činnosti více než dvacet různých čidel sledujících v DZ 2 v různých prostorách i výskyt metanu a kysličníku uhličitého! Kvůli tomu museli plyny operativně měřit i směnoví technici. Pachatel odsekal celkem dvaatřicet metrů datového kabelu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Lužický kraj se mění v zemi jezer