Doba čtení:1 m, 25 s
Opuštěná hotelová jídelna v městečku Pyramiden. Foto: Christian Aslund
Opuštěná hotelová jídelna v městečku Pyramiden. Foto: Christian Aslund

V dobách největší slávy tu žilo na 1200 lidí, dnes městečko Pyramiden na ostrově Svalbard na norských Špicberkách obývají jen sobi a lední medvědi.

Ve 30. letech koupil tuto osa-du od Švédů Sovětský svaz, který zde chtěl těžit uhlí. V roce 1956 těžba skutečně začala a město zažívalo největší rozvoj. I přes kruté polární počasí tu v dobách největší slávy žilo na 1200 obyvatel, kteří měli k dispozici hotel, divadlo, školu, hřiště i další výdobytky sovětské civilizace.

Čtěte také:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
Další krok k těžbě ve vesmíru

Úpadek přišel v devadesátých letech, kdy se rozpadl Sovětský svaz, následně se i těžba uhlí v krutých podmínkách, zhruba 1300 kilometrů od Severního pólu, přestala vyplácet a v roce 1998 odsud odešli poslední obyvatelé. Místo ale nadále zůstává pod ruskou kontrolou a v posledních letech zesílily snahy udělat z tohoto místa netradiční turistickou destinaci.

Odcestovali sem dva turističtí průvodci a osm ruských zaměstnanců, kteří se mají starat o chod hotelu a zásoby pitné vody. V roce 2014 sem zamířil i švédský fotograf Christian Aslund, který „město duchů“ zdokumentoval. „Je na tom něco krásného, když vidíte, jak si příroda tohle místo vzala zpět a v okolí se procházejí tuleni, polární lišky a lední medvědi bez jakéhokoli strachu z člověka,“ vzpomínal fotograf. Zároveň fotografoval město, které jeho obyvatelé zřejmě opouštěli ve spěchu, protože všude zůstala spousta původního vybavení. Pyramiden proto dnes skutečně vypadá, jako by zamrzl v časech sovětské éry.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Z lomu je třetí největší jezero v ČR
Uhelné mýdlo pění bíle