Doba čtení:2 m, 3 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Nové bioplynové stanice a intenzivnější svit slunce zvedly loňský účet za české obnovitelné zdroje (OZE) meziročně o 2,3 miliardy korun. Spotřebitelé elektřiny a stát zaplatili loni 38,3 miliardy korun. Po připočtení dotací kombinované výroby elektřiny a tepla a malých zdrojů se účet podpory zastavil na 40,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2013 to bylo o tři miliardy více. Napsal to server E15.cz s odkazem na statistiky Operátora trhu s energiemi (OTE).

Největší nárůst podpory zaznamenaly sluneční elektrárny, spotřebitele stály celkem 1,3 miliardy korun. Majitelé bioplynových elektráren inkasovali loni miliardu. „V roce 2013 byla poslední šance dokončit bioplynové stanice s nárokem na podporu. Rozdíl ve výrobě proto tvoří nové bioplynky,“ řekl serveru Jan Habart ze sdružení CZ Biom.

Systém podpory zelené energie skončil loni v přebytku čtyři miliardy korun. Od spotřebitelů se vybralo 28 miliard a stát přidal 15,7 miliardy korun. Za dva roky se tak na podporu vyčlenilo o 12 miliard korun více, než bylo reálně potřeba.

Bič na vlastníky zelených elektráren v podobě povinnosti zaknihovat své akcie, aby měli nárok na vyplácení podpory, tak jako nástroj pro snížení celkových dotací příliš nevyšel. Na konci roku sice téměř čtvrtina z 886 společností provozujících obnovitelné zdroje podmínku nesplnila, nicméně dotací se kvůli tomu vyplatilo v prosinci meziročně jen o šest milionů méně.

Podle odhadů z loňského léta se kvůli nesplnění povinnosti mohlo ušetřit až několik set milionů korun. „Proti původnímu odhadu se naše poslední čísla výrazně liší. Pro porovnání jsme vzali hodnoty vyplacené podpory v roce 2013. Kvůli nesplněnému zaknihovaní se nevyplatilo loni celkem 123 milionů korun,“ dodal předseda představenstva OTE Jiří Šťastný.

Na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla šlo 1,65 miliardy korun z celkové částky. Zhruba 350 milionů korun vyplatil operátor trhu, který podporu zúčtovává, provozovatelům decentrálních zdrojů. Téměř dvě třetiny z účtu za obnovitelné zdroje spolkly dotace slunečním elektrárnám, i když se na celkové výrobě zelené elektřiny podílely jen ze čtvrtiny.

Z příspěvků na OZE, které se platí ze spotřebované elektřiny, se loni vybralo zhruba 28 miliard korun. Letos by toto číslo mělo být nižší. Ministerstvo průmyslu a obchodu v novele energetického zákona navrhuje změnit způsob výpočtu tohoto příspěvku, který zvýhodní především velké odběratele. Novinka má začít platit od července a zatížit státní rozpočet více než dvěma miliardami korun. Celkem vláda letos na krytí části podpory vyčlenila stejně jako loni 15,7 miliardy korun, napsal E15.cz.