Ostré slunce přišlo loni Čechy na miliardy

Ilustrační foto: Imagio.cz

Nové bioplynové stanice a intenzivnější svit slunce zvedly loňský účet za české obnovitelné zdroje (OZE) meziročně o 2,3 miliardy korun. Spotřebitelé elektřiny a stát zaplatili loni 38,3 miliardy korun. Po připočtení dotací kombinované výroby elektřiny a tepla a malých zdrojů se účet podpory zastavil na 40,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2013 to bylo o tři miliardy více. Napsal to server E15.cz s odkazem na statistiky Operátora trhu s energiemi (OTE).

Největší nárůst podpory zaznamenaly sluneční elektrárny, spotřebitele stály celkem 1,3 miliardy korun. Majitelé bioplynových elektráren inkasovali loni miliardu. „V roce 2013 byla poslední šance dokončit bioplynové stanice s nárokem na podporu. Rozdíl ve výrobě proto tvoří nové bioplynky,“ řekl serveru Jan Habart ze sdružení CZ Biom.

Systém podpory zelené energie skončil loni v přebytku čtyři miliardy korun. Od spotřebitelů se vybralo 28 miliard a stát přidal 15,7 miliardy korun. Za dva roky se tak na podporu vyčlenilo o 12 miliard korun více, než bylo reálně potřeba.

Bič na vlastníky zelených elektráren v podobě povinnosti zaknihovat své akcie, aby měli nárok na vyplácení podpory, tak jako nástroj pro snížení celkových dotací příliš nevyšel. Na konci roku sice téměř čtvrtina z 886 společností provozujících obnovitelné zdroje podmínku nesplnila, nicméně dotací se kvůli tomu vyplatilo v prosinci meziročně jen o šest milionů méně.

Podle odhadů z loňského léta se kvůli nesplnění povinnosti mohlo ušetřit až několik set milionů korun. „Proti původnímu odhadu se naše poslední čísla výrazně liší. Pro porovnání jsme vzali hodnoty vyplacené podpory v roce 2013. Kvůli nesplněnému zaknihovaní se nevyplatilo loni celkem 123 milionů korun,“ dodal předseda představenstva OTE Jiří Šťastný.

Na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla šlo 1,65 miliardy korun z celkové částky. Zhruba 350 milionů korun vyplatil operátor trhu, který podporu zúčtovává, provozovatelům decentrálních zdrojů. Téměř dvě třetiny z účtu za obnovitelné zdroje spolkly dotace slunečním elektrárnám, i když se na celkové výrobě zelené elektřiny podílely jen ze čtvrtiny.

Z příspěvků na OZE, které se platí ze spotřebované elektřiny, se loni vybralo zhruba 28 miliard korun. Letos by toto číslo mělo být nižší. Ministerstvo průmyslu a obchodu v novele energetického zákona navrhuje změnit způsob výpočtu tohoto příspěvku, který zvýhodní především velké odběratele. Novinka má začít platit od července a zatížit státní rozpočet více než dvěma miliardami korun. Celkem vláda letos na krytí části podpory vyčlenila stejně jako loni 15,7 miliardy korun, napsal E15.cz.Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze