Otřes v polském dole zabil horníka

Vlastníkem dolu, v němž došlo k otřesu, je největší polská uhelná společnost PGG. Ilustrační foto: pgg.pl

Jeden horník přišel o život po včerejším otřesu v uhelném dole Bielszowice na jihu Polska. Dalších 16 horníků vyvázlo, byť se zraněními.

Pod zemí bylo podle polských médií celkem 17 horníků, z toho devět utrpělo zranění, sedm vyvázlo s lehčími šrámy a jeden zahynul i přes veškeré pokusy probrat jej k životu ještě v podzemí. Stav tří zraněných je podle médií vážný.

Čtěte také:
Polsko bude těžit více uhlí
Polsko vyzvalo Brusel k intervenci kvůli povolenkám

Tomasz Glogowski, mluvčí společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG), potvrdil, že všechny horníky se podařilo dostat na povrch. Nejvážněji raněné přepravily do nemocnic v okolí vrtulníky letecké záchranné služby, ostatní sanitky.

Otřes byl zaznamenán po třetí hodině odpolední, podle seismologického střediska měl sílu 2,6 stupně Richterovy škály. Epicentrum se nalézalo asi kilometr pod zemí. V dolu došlo během necelých dvou let k dvěma podobně silným otřesům, poznamenal server wp.pl.

Horník, který přišel o život, byl starý 39 let a v dole pracoval jako elektrikář. Je to letos už 22 oběť nehod v polských dolech, poznamenal server Onet.pl.

Nejtragičtější letošní neštěstí se stalo 1. července, kdy tři horníci zahynuli po silném otřesu v černouhelném dole Murcki-Staszic, který se nachází jižně od centra Katovic a také patří společnosti PGG.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj