Pačes: Lidé potřebují jistotu dodávek energie

Bývalý předseda Akademie věd ČR a předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Foto: Wikipedia

Zodpovědná vláda musí u strategických rozhodnutí v energetice vždycky uvažovat v termínech černých scénářů. Spolehlivé a finančně dostupné dodávky energie obyvatelstvu jsou pro společnost zcela zásadní. V rozhovoru pro časopis PRO-ENERGY to řekl vědec a předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.

Dostupné dodávky elektřiny se podle něj musí dlouhodobě zajistit, a to i když vývoj nakonec ukáže, že to třeba nebylo zcela ekonomicky výhodné. V této oblasti se totiž obtížně dělají prognózy.

Teplárenství bude na uhlí závislé daleko víc než elektroenergetika

„Nemáme dostatek uhlí, které navíc potřebujeme pro teplárny, nemáme příliš vhodné podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů, a tak nám pro zabezpečení dostatku energie v budoucnu nezbývá nic jiného než posílit jadernou energetiku. Já jsem si dobře vědom problémů spojených s jadernou energetikou. A považuji jaderné technologie za dočasné řešení, kterým se překlene období do doby, kdy budou nasazeny nové technologie,“ konstatoval Pačes, který se ale domnívá, že ČEZ na výstavbu nových bloků nebude mít. Taková stavba se musí zajistit garantováním investic, ať již ze soukromých nebo státních zdrojů.

Bývalý předseda Akademie věd ČR je přesvědčen o tom, že koncem století bude energetika vypadat zcela jinak, než je tomu dnes. Energie se bude vyrábět čistými, bezpečnými a velmi účinnými technologiemi. „Ale do té doby… Uvědomme si, že se plánuje zavírání většiny uhelných elektráren, že za deset či dvacet let bude odstavena jaderná elektrárna v Dukovanech a co potom? A to se ještě musí počítat s rozvojem elektromobility, která bude spotřebovávat velké množství elektřiny,“ naznačil.

Čtěte také: Dukovany visí na Drábové

Teplárenství podle něj bude na uhlí závislé daleko víc než elektroenergetika. Také proto je rozumné ponechat zbývající zásoby uhlí pro výrobu tepla a elektřinu získávat z jiných zdrojů. „Myslím, že by se měla rozšířit těžba na dole Bílina, tam by to nemělo nikomu zásadně vadit. Ale nemyslím si, že by se měly prolomit limity na dole ČSA,“ uvedl Pačes.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany