Paskováci na stonavské šachtě

Osmdesát paskovských horníků se rozdělilo do osádek spolu s kmenovými zaměstnanci DZ 2. Ilustrační foto: OKD

Důlní závod 2 se stal od dubna novým pracovištěm pro celkem 128 bývalých horníků Důlního závodu 3.

Nejvíce jich – navíc jako jediný celek – přešlo včetně hlavního předáka Petra Zemana i vedoucího Michala Hykla z rubáňového úseku T2. Posílili kolektiv Bogdana Kanii z úseku Karla Pochopně v lokalitě Jih, jenž si vybavuje nový blok 364 202. „Přechod se postupně připravoval poslední měsíc. Upřesňovali se konkrétní lidi, kdo a kam půjde, zajišťoval se celý ten logistický proces. Část chlapů z Paskova včetně povrchových a elektrikářů je na ČSM v lokalitě Sever, rubáňoví na lokalitě Jih,“ uvedl Jiří Pokorný.

Čtěte také:
Reportáž psaná v hloubi chodbic
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Ten pracoval v DZ 3 jako vedoucí provozu rubání a nyní je v DZ 2 zástupcem vedoucího stejného provozu. „Poslední březnový čtvrtek jsme dokopali stěnu 059 607, stop a konec. V pátek se vyřizoval výstup, sbalili jsme se a všichni přestěhovali. Šlo to rychle,“ pokračoval vedoucí úseku Hykl s tím, že v sobotu 1. dubna už rovněž první někdejší Paskováci sfárali na ranní směně na ČSM. Konkrétně směna E ze Zemanova kolektivu se směnovým předákem Markem Palčinským.

Osmdesát paskovských horníků se rozdělilo do osádek spolu s kmenovými zaměstnanci DZ 2. „Vyšlo to tak, že v každé partě je čtyři až šest chlapů od Kanii. Paskováci dělají i čtyři z předáků na směnách, jsou jimi Marek Palčinský, Marek Majs, Petr Soukup a Gabriel Matys. Dvě party vedou původní směnoví předáci z ČSM – Tomasz Manczak a Christo Christov Panajotov,“ popisovali. Vedení rubáňového úseku R3, jakožto kolektivu, je nyní zdvojené – vedoucími prozatím zůstávají Pochopeň i Hykl, hlavními předáky pak Kania se Zemanem. „Největší změna? Tady na ČSM se v rubání neleze po kolenou jako na Paskově,“ líčili noví zaměstnanci stonavské šachty.

Ta se na první pohled podle nich od jejich dřívější moc neliší, nicméně funguje zde v něčem odlišná organizace práce. „Jádro osádek tvoří horníci ještě z Dukly, kteří podmínky v karvinském revíru a hlavně vyšší mocnosti znají. Ostatní si zvykají. Jako kolektiv těžící se sekcemi jsme s touto technologií neměli problémy,“ vysvětloval Hykl. Kolektiv pod vedením Kanii a Zemana se pustil do přímého překlizu dokopaného porubu 364 200 do nové stěny 364 202. Spadá pod vybavovače s vedoucím provozu Romanem Mikulou a spolupracuje s úsekem CZ Bastav vedeným Petrem Sklepkem.

Doplnili kolektiv na současný stav 140 horníků. Je dobře, že přišli právě ve chvíli, kdy si vybavujeme nový blok. Navzájem se všichni poznáváme, jsou to šikovní chlapi a z mého pohledu představují i vítanou posilu,“ uvedl k Paskovákům zástupce vedoucího úseku R3 Petr Lako. Instalace porubu 364 202, jak poznamenal, má zkrácený termín a nájezd se předpokládá ve druhé polovině příštího měsíce.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo dokráčelo do cíle