Doba čtení:1 m, 39 s
Dana Balcarová (uprostřed) je předsedkyní poslaneckého výboru pro životní prostředí. Foto: Piráti

Předsedkyni poslaneckého výboru pro životní prostředí Daně Balcarové (Piráti) vadí výjimky z limitů znečištění pro velké elektrárny a chybějící pravomoc obcí zakázat spalování nekvalitního uhlí.

Své návrhy představila na jednání výboru, který se zabýval změnou zákona o ovzduší navrženou ministerstvem životního prostředí (MŽP). Výbor o tom nerozhodl, přerušil jednání do března.

Čtěte také:
Policie zasáhla proti aktivistům správně
Uhlí bude důležité ještě desítky let

Podle nejnovějších dat je stav ovzduší v České republice velmi špatný. Tři z pěti lidí žijí v oblastech, kde jsou překračovány hygienické limity znečištění ovzduší. S příchodem zimy navíc tradičně nastávají smogové situace, které vše ještě zhorší. Ministerstvo životního prostředí situaci dlouhodobě podceňuje a v důsledku jeho liknavosti dýcháme špatný vzduch,” uvedla Balcarová. Její pozměňovací návrh by zamezil udělování výjimek z limitů pro znečištění ovzduší velkým uhelným elektrárnám.

Jak uvedli Piráti v tiskové zprávě, ukončení výjimek pro limity znečištění by dopadlo na 11 největších uhelných elektráren, které by se musely modernizovat nebo po roce 2021 skončit. Druhý z návrhů dává obcím pravomoc zakázat na svém území spalování hnědého uhlí v malých kotlích.

Hrozí zdražení tepla

Proti návrhům vystoupila například poslankyně Eva Fialová (ANO), podle které by zrušení výjimek mohlo mít velký dopad na dodávky a ceny tepla.

Návrhy Balcarové naopak podpořily ekologické organizace. Hnutí Duha upozornilo na vysoký počet lidí, které trápí špatné ovzduší.

Změna zákona o ovzduší navrhovaná MŽP vychází z evropské směrnice, kterou Česko musí zahrnout do své legislativy, uvedla náměstkyně MŽP Berenika Peštová. Změny se týkají zejména národního programu snižování emisí, který musí být detailnější. Částečně souvisí i s normou pro biopaliva, cílem je nahrazení části biopaliv první generace novějšími biopalivy. Zatímco biopaliva první generace jsou vyráběná například z kukuřice nebo řepky, novější biopaliva využívají nepotravinářské suroviny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků