Podle pravice je půjčka OKD spíše darem

Miroslav_Kalousek_miroslav-kalousek_cz

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska by Babiš ze svého OKD určitě nepůjčil. Foto: miroslav-kalousek.cz

Pravicová opozice nesouhlasí s návrhem ministra financí Andreje Babiše (ANO) půjčit těžební společnosti OKD 700 milionů korun. Předlužená OKD prý nebude nikdy schopna státu peníze vrátit.

Ze svého by jim nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné jako vyhodit 700 milionů,” řekl bývalý ministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Čtěte také:
Babiš navrhne půjčit OKD 700 milionů
Zeman: Z OKD zmizelo až 150 miliard

Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Půjčovat bude ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. My všichni tak finančně přispějeme firmě, která se vlastní vinou dostala do problémů,” uvedla Udženija. Soudí, že stát má a může řešit důsledky krachu firmy třeba formou rekvalifikačních kurzů pro horníky nebo snahou přivést do regionu investory. „Je ale naprosto šílené ´půjčovat´ společnosti OKD peníze a dívat se, jak další miliarda mizí v jednom velkém černém tunelu,” uvedla.

Návrh se chystá Babiš předložit vládě příští týden společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Půjčka by podle něj měla být použita už na srpnové výplaty horníků.

Vedení OKD chtělo od státu půjčit až miliardu korun. Z půjčky má jít asi 400 milionů korun na dorovnání očekávaných výpadků v pracovním kapitálu a 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku byla i rezerva na neplánované mimořádné události.

Společnost podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, potýká se s nedostatkem hotovosti. Dluží víc než 17 miliard, závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem