Stoupenců zvyšování výroby elektřiny z jádra v posledních letech v Česku postupně ubylo, a to na nynějších 22 procent ze 34 procent v roce 2012. Podíl lidí, kteří by chtěli výrobu omezit, zůstává na zhruba stejné úrovni. Zastánci posilování jaderné energetiky se přesunuli spíše do skupiny lidí, kteří chtějí zachovat současnou míru výroby. Ukázal to květnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) počátkem června schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Podle něj je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.
„Vládní plány na stavbu čtyř nových reaktorů a rozšiřování podílu jaderné energetiky na 50 procent jsou zcela mimo ekonomickou realitu. Nemají ale ani podporu mezi veřejností, protože lidem dochází, že prodělečnou investici by nakonec museli těžce zaplatit sami,“ uvedl Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla.
K rozšíření výroby jaderné energie se staví kladně 22 procent Čechů. Podle 45 procent by měl podíl jádra zůstat na současné úrovni. Více než pětina občanů, konkrétně 22 procent, by uvítala snížení podílu jaderné energetiky, desetina neví.
Podle Sdružení pro záchranu prostředí Calla průzkum ukázal, že plány české vlády na přípravu nových reaktorů v Dukovanech a v Temelíně nemají podporu mezi veřejností. Oproti loňskému květnu navíc výrazně poklesla podpora vládních jaderných vizí.Proti rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně o 3. a 4. reaktor jsou již dvě pětiny Čechů. I zde podpora klesá, rozhodně pro je 12 procent lidí.
Mohlo by Vás zajímat:
Názory ekologů na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky
Vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku