Pohádají se ministři o kompenzace pro horníky?

Babiš-foto-iUHLI

Kompenzace i pro horníky na Mostecku? Babiš je zásadně proti. Foto: iUHLI.cz

Ekonomičtí ministři, odbory a zaměstnavatelé budou dnes ve Strakově akademii hovořit o plánovaných kompenzacích pro horníky, kteří přijdou o práci kvůli útlumu těžby uhlí. O rozšíření příspěvků pro propuštěné horníky, které už kabinet slíbil zaměstnancům těžební společnosti OKD, i na Mostecko přitom ve vládě nepanuje shoda.

Proti plánu avizovanému premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Já jsem zásadně proti. Nevidím důvod kompenzovat penězi daňových poplatníků soukromou firmu, když ta firma vydělává miliardy a platí nízké poplatky za uhlí, které patří státu,” zopakoval včera své stanovisko Babiš.

Podotknul, že pokud má ČSSD nějakou dohodu s miliardářem Pavlem Tykačem na kompenzaci za neprolomení limitů v lomu ČSA, budou ministři za ANO na vládě určitě přehlasováni. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, se postupný útlum dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

Tykač již dříve na Babišova slova reagoval tím, že jeho firmy o žádnou pomoc státu nežádají. Kompenzace by šly přímo horníkům, kteří budou muset být zřejmě propuštěni proto, že vláda před časem neschválila prolomení limitů těžby na lomu ČSA.

Žádná z firem Pavla Tykače nežádala a nežádá o příspěvek v souvislosti s útlumem těžby. Vláda svou podporu slíbila konkrétním lidem, kteří v důsledku vládního rozhodnutí přijdou o práci,“ vysvětlil Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

Čtěte také:
Tykač se ohradil proti Babišovým výrokům
Bloger: Babiš lhal o Tykačovi účelově
Proč Babiš nechce pomáhat horníkům?

Požadavky související se situací v OKD bude vláda řešit až za týden 27. července. Babiš o nich má v plánu jednat v úterý během návštěvy Moravskoslezského kraje. OKD, která na sebe podala v květnu insolvenční návrh, se potýká s nedostatkem finanční hotovosti. Do existenčních problémů se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Vláda se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje, včetně výplat za červenec. O budoucnosti firmy budou rozhodovat věřitelé v srpnu.

Porady ekonomických ministrů se účastní vedle předsedy vlády, místopředsedové kabinetu Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr dopravy za ANO Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová, lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a jeho stranická kolegyně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Porady se konají zhruba jednou za čtvrt roku. Pondělní jednání bude šesté.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nenápadní pracanti ve stínu gigantů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710