Politici i odbory reorganizaci OKD vítají

Miroslav Novák hejtman Moravskoslezského kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák doufá, že bude možné těžbu udržet až do roku 2026. Foto: novak-miroslav.cz

Věřitelé OKD dnes drtivou většinou schválil reorganizaci podniku. Zároveň rozšířili věřitelský výbor o společnost Zeppelin a potvrdili Lee Loudu na postu insolvenčního správce. Nyní musí vedení OKD připravit reorganizační plán.

K rozhodnutí věřitelů se mezi prvními vyjádřil ministr financí Andrej Babiš (ANO): „Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách.”

Čtěte také:
Věřitelé povolili reorganizaci OKD
Od Bakaly na hranici propasti

Jan Mládek (ČSSD) si přitom v oficiálním komentáři ministerstva průmyslu a obchodu neodpustil poznámku, že k rozhodování věřitelů pomohla vládní půjčka, kterou Babiš dlouhodobě odmítal. „Reorganizace je z hlediska zaměstnanců, dodavatelských firem v regionu, nákladů státu i bezpečnosti důlního prostoru rozhodně lepším řešením než konkurs a následný neřízený chaos,“ uvedl Mládek. Po dnešku bude podle něj možné 700milionový úvěr neprodleně podepsat.

Také pro hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) je aktuální vývoj příznivý. Budoucnost podle něj spočívá v zavření těch dolů, kde náklady na těžbu převyšují výnosy, a rychlém uspokojení věřitelů, než jim dojde trpělivost. „Já jsem větší optimista než představenstvo. Doufám, že v závislosti na vývoji světových cen uhlí bude možné udržet těžbu uhlí v dole ČSM až do roku 2026,“ předpověděl Novák. Současný plán přitom počítá s provozem pouze do roku 2023.

Jan Sábel, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu, reorganizaci očekával: „Jiné řešení ani nebylo možné, protože případný konkurz by znamenal ztrátu dvaceti tisíc pracovních míst.“ Nyní by se podle něj měl do situace v OKD razantněji vložit stát a zajistit přímý dohled nad finančními prostředky určenými k záchraně těžby. Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím plánuje pouze externí dozor – finanční toky bude hlídat společnost Prisco a státní dohled bude zajišťovat podnik Diamo.

„Důvěra zaměstnanců v management je otřesena. Poté, co pan Bakala ze společnosti vyvedl desítky miliard a OKD byla přinucena ručit za úvěry NWR, roste nepřijatelný tlak na změnu kolektivní smlouvy a snižování mezd,“ nastínil Sábel hrozící střet.

Samotná OKD ústy svého mluvčího Iva Čelechovského označila zprávu o reorganizaci jako velmi pozitivní pro investory, horníky i celý kraj: „Postupný, regulovaný útlum bude znamenat pouze minimální sociální dopad. Nyní máme 120 dní na přípravu takového byznys plánu, který by věřitelé schválili.“

Reorganizaci OKD jako jediné smysluplné řešení dlouhodobě vidí i primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD): „Na bankrot tak velkého rozsahu nejsme připraveni. Aby byly dopady na město i region minimální, musí jít ruku v ruce s útlumem těžby příprava nových průmyslových zón.“ Hanzel dále ocenil už schválenou pomoc státu těm, kteří budou novou práci hledat nebo za ní dojíždět. Budoucnost OKD podle něj závisí na obtížně předvídatelné prodejnosti uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
V podzemí se skrývá fosilní prales