Polské státní firmy zachrání těžaře uhlí

Jarosław_Kaczyński_Sejm_2016a-wikipedia_compressed

Předseda vládnoucí strany Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski uvedl, že uhlí zůstane ještě roky hlavním zdrojem energie pro Polsko. Foto: wikipedia.org

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých (3,2 miliardy korun) největšímu polskému těžaři uhlí PGG. Pomohou mu tak převzít menšího rivala KHW.

Firmy, které vyrábějí většinu energie z uhlí, se připojily ke snaze pomoct uhelnému průmyslu zasaženému propadem globálních cen uhlí a růstem nákladům. Firmy PGNiG, PGE a Energa se loni staly akcionáři PGG, když souhlasily s tím, že pomohou firmě Kompania Weglowa, největšímu těžaři uhlí v Evropské unii. Kompania Weglowa od té doby prošla restrukturalizací a změnila jméno na PGG.

Čtěte také:
Polsko odmítá změny v emisních povolenkách
V polském Krakově se nesmí topit uhlím a dřevem

Plynárenská společnost PGNiG přispěje k celkové pomoci částkou 300 milionů zlotých, zatímco firmy PGE a Energa poskytnou každá 100 milionů zlotých.

Ministerstvo energetiky očekává, že PGG za pomoci svých akcionářů převezme menšího konkurenta KHW, který se potýká s problémy. V listopadu přitom úřad uvedl, že nebude potřeba, aby energetické firmy vynakládaly další peníze za doly. KHW potřebuje k přežití asi jednu miliardu zlotých a Polsko uvedlo, že pokud se do konce prvního čtvrtletí neuskuteční fúze obou uhelných firem, KHW hrozí kolaps.

Zatím není jasné, zda majitelé dluhopisů KHW souhlasili s přeměnou části dluhu firmy na akcie, jak plánovala vláda.

Vládnoucí strana Právo a Spravedlnost (PiS) uvedla, že uhlí zůstane ještě roky hlavním zdrojem energie pro Polsko. Strana vyhrála v roce 2015 parlamentní volby částečně i díky slibům, že zachrání uhelný průmysl a ochrání pracovní místa.

Restrukturalizaci uhelných dolů dostaly na starosti hlavně státem vlastněné firmy s akciemi na burze, jako je PGNiG, PGE a Energa, které mají hotovost. I tyto firmy však mají vlastní problémy, mimo jiné je trápí pokles cen elektřiny a růst nákladů na emise oxidu uhličitého. Soukromí investoři v odvětví kvůli tomu začali některé záchranné plány vlády kritizovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr