Doba čtení:1 m, 29 s
foto: andrzejduda.pl
foto: andrzejduda.pl

Podpis prezidenta Andrzeje Dudy dal zelenou novele zákona o uhelném hornictví v Polsku. Ta mimo jiné řeší způsoby likvidace dolů nebo těžebních společností. Stanoví i podmínky pro případně propuštěné horníky.

Novela vstoupila v platnost s určitými výjimkami 1. ledna 2016. Jedním z hlavních bodů zákona je stanovení příznivých podmínek pro odcházející zaměstnance. Polská vláda se výrazným způsobem zapojila do řešení problému polského hornictví a tato novela je jen jednou z částí řešení.

Čtěte také:
Polsko ztratilo energetickou soběstačnost
Nová polská vláda vyrazila uhlí na pomoc

Zákon například umožňuje jednoduchý převod dolů či celých společností pod státní společnost Restrukturalizace dolů. Horníkům, kteří budou propuštěni z důvodů restrukturalizace, novela přiznává možnost jednorázového odstupného. Na lepší zákonnou ochranu se mohou těšit také horníci v předdůchodovém věku. Bývalí horníci, kteří jsou dnes již v důchodu, nebudou nadále dostávat bezplatné dodávky uhlí. Místo komodity se nově mohou těšit na finanční náhradu.

Jsem přesvědčen, že je možné zvýšit prodeje uhlí

Podle náměstka ministra pro energetiku Grzegorze Tobiszowského novela v žádném případě neavizuje zavírání dolů. Do státní společnosti Restrukturalizace dolů budou přesouvány pouze doly, kde již těžba skončila, nebo skončí zanedlouho kvůli vyčerpání zásob. Dále tam budou přesunuty ty části majetku těžebních společností, které nesouvisejí s probíhající těžbou a jsou pro firmy pouze zátěží. Tobiszowski ujistil, že nemůže být řeč o likvidaci nebo prodeji dolů, které stále mohou přinést zisky.

Naopak je na čase znovu rozjet to, co bylo zabržděno. V současné době, kdybychom chtěli prodávat více polského uhlí, tak nerost není ani připraven k vykopání. Jsem přesvědčen, že je možné zvýšit prodeje uhlí,“ uvedl náměstek Tobiszowski.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?