Prvky vzácných zemin, které se využívají v elektronice, ale také v komunikačních technologiích pro vojenský průmysl, by šlo získávat také z vedlejších produktů při těžbě uhlí. A bylo by to navíc levnější a šetrnější k životnímu prostředí než způsob, jakým se tyto prvky získávají nyní.
Tvrdí to alespoň studie Pensylvánské univerzity, která na výzkumech spolupracuje s americkým Úřadem pro energetiku. „O tom, že se prvky vzácných zemin nacházejí také v blízkosti uhelných a dalších nerostných slojí víme už desítky let,“ tvrdí Sarma Pisupati, jeden z profesorů, kteří za výzkumem stojí. Jenže dosavadní metody nebyly dostatečně efektivní a navíc byly velmi nákladné.
Čtěte také:
Loni se vytěžilo v USA nejméně uhlí za 30 let
USA prý dramaticky sníží emise
Podle odborníků může být nová metoda něčím, co by mohlo pomoci uhelnému průmyslu ve Spojených státech. Navíc v situaci, kdy v produkci prvků vzácných zemin celosvětově dominuje Čína. A protože se tyto prvky využívají nejen pro výrobu elektroniky, ale jsou i součástí technologií využívaných ve vojenském průmyslu, chtějí být Spojené státy na dodávkách těchto prvků co nejvíce soběstačné. Také proto pro vyřešení této problematiky nabídly úřady specializovaným firmám pobídku vy výši 20 miliónů dolarů.
Nová metoda, jak prvky vzácných zemin z vedlejších produktů při těžbě uhlí získávat, je navíc oproti těm doposud využívaným bezpečnější, levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Proto se nyní výzkumníci společně s několika těžebními společnostmi snaží zjistit, jak novou metodu nejlépe uplatnit v praxi pro další komerční využití.
Mohlo by vás zajímat:
USA mají uhlí na 222 let
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Americký plyn se tlačí na pozici uhlí