Poslední hlubinný hnědouhelný důl v ČR končí

Důl Centrum. Foto: Zdarbuh.cz

Severní energetická definitivně uzavře provoz v hlubinném dole Centrum. Poslední stěna by v rámci platného povolení měla být dotěžena na jaře příštího roku. Rozhodnutí vlády o zachování těžebních limitů neumožňuje další rozvoj lomu ČSA ani dolu Centrum.

„Dopady této situace se pokusíme co nejvíce zmírnit. Připravujeme interní plán zaměstnanosti, který zmapuje možnosti uplatnění zaměstnanců z dolu Centrum v rámci skupiny, případně u našich dodavatelů,“ uvedl generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. V dole Centrum pracuje na 300 lidí.

Dopady této situace se pokusíme co nejvíce zmírnit

I když hlubinná těžba v tomto dole nebyla poslední léta ekonomicky efektivní, byla udržována zejména s ohledem na zachování cenného know-how pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA.

Čtěte také:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám

Důl Centrum se dlouhodobě potýkal s nevyrovnanými ekonomickými výsledky a několikrát se uvažovalo o jeho uzavření. S ohledem na zachování zaměstnanosti však akcionáři životnost dolu několikrát prodloužili. Investice do otvírky nového těžebního pole by však byla v každém případě, nejenom s ohledem na klesající ceny uhlí, ztrátová.

Severní energetická se připravovala na rozvoj hlubinné těžby v bočních svazích lomu ČSA. Loni zahájila zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou takzvaného chodbicování. Avšak v souvislosti s platností limitů nebude možné po ukončení těžby na lomu ČSA pokračovat ani v tomto projektu. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) o zachování limitů na lomu ČSA rozhodla v říjnu.

Mohlo by vás zajímat:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Prolomit limity za pět let znamená problém1 komentář

Vstup do diskuze
  1. Jan Rovenský

    Severní energetická tvrdí, že musí uzavřít hlubinný důl Centrum kvůli limitům těžby. Ty se ale vztahují výhradně na povrchovou těžbu. Důkaz je nasnadě: kdyby se limity týkaly i Centrumky, musela by být uzavřena už před 23 lety. Celou tu dobu totiž těží uhlí za limity. Její osud by byl naopak zpečetěn v případě prolomení limitů. Tykač s Dienstlem by v tom případě kanibalizovali vlastní ložisko – s vyššími náklady by dnes hlubinně těžili uhlí, které by v případě prolomení limitů mohli v budoucnu levněji vytěžit povrchově.


Přidej vlastní názor