Demonstranti vybojovali vyšší mzdy

Hněv zaměstnanců OKD stále stoupá. Foto: iUHLI.cz

Horníci chtějí plošné zvýšení mezd o 1000 korun. Ilustrační foto: iUHLI.cz

Zaměstnancům Severočeských dolů se od 1. ledna 2017 zvýší mzdy o 1000 korun měsíčně. Navýšení mezd dnes vyjednali odboráři s vedením společnosti, zatímco před budovou vedení dolů v Chomutově od rána demonstrovalo asi 300 zaměstnanců.

Demonstranti požadovali právě tisícikorunu měsíčně navíc, pokud by na to vedení nepřistoupilo, byli připraveni stávkovat.

Čtěte také:
Severočeské doly chtějí těžit chodbicováním
Na podzim opět hrozí fronty na uhlí

Výsledek dnešního vyjednávání je takový, že zaměstnavatel přistoupil na náš návrh. To znamená, že plošně pro všechny zaměstnance Severočeských dolů odsouhlasil navýšení tarifních mezd o 1000 korun s platností od 1. 1. 2017,” řekl odborář David Frňka. Oproti současnému stavu jim mzdy narostou o čtyři procenta. Demonstrace se tak po necelých třech hodinách v poklidu rozešla.

Vedení společnosti dnes po první fázi vyjednávání nejprve zaměstnancům nabídlo navýšení měsíční mzdy o 900 korun plus zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 350 korun. S tím ale zaměstnanci nesouhlasili a dále pokračovali v demonstraci. Před budovu Severočeských dolů přišli s transparenty s hesly jako “Vy se topíte v penězích, my se topíme v bahně” nebo “Sami máte dosti, nám házíte kosti”.

Původně Severočeské doly zaměstnancům přislíbily zvýšení mzdy o 500 korun měsíčně a od března 300 korun vedoucím pracovníkům na přerozdělení. “Zaměstnavatel tak chtěl upravit rozdíly mezi tarifními mzdami jednotlivých profesí. Některých zaměstnanců by se tak navýšení netýkalo, s čímž jsme nemohli souhlasit,” vysvětlil Frňka. Zaměstnanci hrozili vedení vyhlášením stávkové pohotovosti, a pokud by na jejich požadavky ani nadále nepřistoupil, byli připraveni zahájit stávku. Průměrně berou zaměstnanci Severočeských dolů měsíčně 28 000 korun, průměrná mzda v celém podniku 31 000 korun.

Severočeské doly propustily ke konci roku 2014 zhruba 230 lidí, vysvětlovaly to tehdy reorganizací. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně tehdy nekonal.

Severočeským dolům loni vlivem mírné zimy klesly meziročně tržby a prodej hnědého uhlí. Největší česká těžební hnědouhelná společnosti prodala 21 milionů tun uhlí. Tržby z prodeje uhlí podniku meziročně klesly o 480 milionů korun na 9,049 miliardy korun. Celkem ve skupině ke konci loňského roku pracovalo 4901 lidí.

Průměrná mzda v Ústeckém kraji ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 1286 korun, tedy o 5,4 procenta, na 24 917 korun. Procentuální růst mezd v kraji byl sice nejvyšší z celé republiky, ale přesto lidé v regionu zaostávají s výdělkem za celostátním průměrem o 2303 korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710