Přehled hornických protestů posledních let

Důl Paskov. Foto: NWR

Důl Paskov. Foto: NWR

Horničtí odboráři se v pátek rozhodli rozšířit stávkovou pohotovost, původně vyhlášenou v úterý v Dole Paskov, na celé OKD. Zda budou následovat ze strany horníků nějaké další akce, zatím nebylo rozhodnuto. Přinášíme výběr demonstrací a protestů hornických odborů v posledních deseti letech.

24. června 2008 – Do hodinové výstražné stávky proti reformám vlády Mirka Topolánka (ODS) se zapojili i horníci na severu Moravy i Čech.

31. října 2012 – Odboráři z těžařské firmy Czech Coal, ale také zástupci měst a obcí Ústeckého kraje a delegace hornických odborářů z Ostravy demonstrovali před úřadem vlády proti novele horního zákona. Podle organizátorů přišlo asi 2000 lidí. Odboráři se obávali toho, že hrozí postupný útlum těžby a ztráta pracovních míst v severních Čechách.

Čtěte také:
Stávková pohotovost platí pro celé OKD
OKD zatím prý zavře jen Paskov

17. září 2013 – V Ostravě se na hornické demonstraci za zachování pracovních míst a slušnou mzdu kvůli hospodářským potížím společnosti OKD sešlo zhruba 2500 lidí. Účastníci vyzvali OKD, především spolumajitele Zdeňka Bakalu, aby ze svých zisků zajistil normální chod firmy. Několik protestujících vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD.

27. listopadu 2013 – Proti snahám prolomit územní limity těžby uhlí demonstrovala v centru Ústí nad Labem asi stovka lidí, zpočátku jim oponoval podobný počet horníků, které na protiakci přivezly autobusy.

29. ledna 2015 – Hornické odbory pořádaly demonstraci za prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze zhruba hodinu demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků.

27. července 2015 – Asi stovka hornických odborářů, převážně ze společnosti Severní energetická, asi hodinu demonstrovala před úřadem vlády, kde jednala tripartita. Horníci požadovali úplné prolomení limitů těžby uhlí.

26. února 2016 – Odboráři OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. Nejprve do stávkové pohotovosti vstoupili pracovníci Dolu Paskov, později byla rozšířena na celé OKD, a to na neomezenou dobu.

Mohlo by vás zajímat:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
TOP 10 navždy bohatých
Bývalý uhlobaron se topí v máku