Přejdou bánští záchranáři pod stát?

bansti-zachranari-uszsmsk-cz_compressed

Česko má nyní čtyři hlavní báňské záchranné stanice provozované soukromými subjekty. Foto: uszsmsk.cz

Český báňský úřad (ČBÚ) navrhuje zřízení hlavní báňské záchranné stanice (HBZS), která by byla státní. Česko má nyní čtyři hlavní báňské záchranné stanice, všechny však provozují soukromé subjekty.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na konci července uvedl, že navrhne, aby do rukou státu přešla báňská záchranná služba černouhelné OKD, která je od května v úpadku. Mládek tehdy podotkl, že situace kolem báňské záchranné služby OKD je krajně nejistá a stát by měl v takových chvílích hrát významnější roli.

Čtěte také:
Bánští záchranáři zavírají dveře
Když jde o život, nastupují bánští záchranáři

Kromě HBZS Ostrava, kterou provozuje OKD, působí v ČR ještě HBZS Most společnosti Severní energetická, HBZS Hodonín společnosti MND a HBZS Praha společnosti Energie stavební a báňská. HBZS Ostrava a HBZS Most zajišťují báňskou záchrannou službu pro hornickou činnost, HBZS Hodonín je specializovanou stanicí určenou pro těžbu ropy a zemního plynu a skladování zemního plynu v podzemních zásobnících a HBZS Praha je určena pro podzemní stavitelství a podzemní objekty. Nově vzniklá stanice by podle návrhu tento systém doplnila.

Druhou předkládanou variantou je zajištění báňské záchranné služby státem zcela. Tuto variantu ale báňský úřad nedoporučuje. Podle úřadu by byla finančně náročná jak na zřízení, tak na provoz. „Varianta by také výrazně ovlivnila podnikatelské prostředí v oblasti hornické a obdobné činnosti a lze důvodně předpokládat, že zestátnění všech nebo části báňských záchranných stanic by bylo jen těžko obhajitelné,” je uvedeno v návrhu ČBÚ.

Mohlo by vás zajímat:
OKD pokračuje v bezpečnostní kampani
Jsme fosilní civilizace a ještě dlouho budeme
O uhlí se často lže