Proč Babiš nechce pomáhat horníkům?

komentare_iuhli_800x600Situace se opakuje již poněkolikáté. Ať již horníci bojovali za dřívější odchody do důchodu, usilují o kompenzace v případě hromadného propouštění, nebo o finanční pomoc státu pro OKD, vždy se staví proti především jeden muž, ministr financí Andrej Babiš.

Jeho oficiální argumentace je vždy obdobná. Jde o přílišnou zátěž pro státní rozpočet a zvýhodňování jedné skupiny proti ostatním. To jsou nepochybně relevantní slova, o kterých se má vést debata. Jenže jak už to bývá, to, co se říká veřejně, nemusí odrážet celou skutečnost.

Čtěte také:
Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka
V červenci vláda projedná kompenzace pro Mostecko

Lze směle spekulovat o tom, že je Babišovo uvažování ovlivněno i řadou jiných faktorů. Jedním z nich je nepochybně politika, i když o sobě šéf hnutí ANO rád tvrdí, že on politikem není. To mu ale nebrání, aby se snažil čile sbírat politické body všude, kde je to jen možné. V poslední době například objíždí nemocnice po celé republice.

I když to možná dělá z úplně jiného důvodu, kterým je byznys. A tím se dostáváme k další motivaci ministra financí. Nesmíme totiž zapomínat, o koho se jedná. Babiš je miliardář vlastnící obří holding firem. Jeho obchodní zájem je velmi rozsáhlý a obchodní praktiky velmi tvrdé. Jeho mnozí odpůrci tvrdí, že dokonce za hranou minimálně slušného chování.

O koupi OKD se mimo jiné zajímá také obchodník s uhlím Petr Paukner, se kterým má Babiš velmi dobré vztahy. Dokládají to třeba analýzy týkající se prolomení limitů, které pro něj Paukner v minulosti vypracoval prý zcela zdarma. Nesnaží se mu nyní Babiš jeho nezištnou pomoc nějakým způsobem oplatit?

Napovídal by tomu i další Babišův krok, kdy odmítá vyplatit kompenzace horníkům pracujícím na lomu ČSA. Ti budou muset být pravděpodobně propuštěni kvůli tomu, že vláda v této lokalitě zatím neprolomila limity těžby uhlí. Babiš navíc svůj nesouhlas odůvodnil tím, že přece nebude stát pomáhat zaměstnancům miliardáře Pavla Tykače. A světe div se, právě Tykač rovněž projevil zájem koupit OKD od společnosti Ad Hoc Group.

Celou pravdu zná jenom Andrej Babiš sám a s největší pravděpodobností nám ji nikdy neřekne. Pokud ale budeme pozorně sledovat jeho další kroky, možná se přece jen trochu poodhalí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710