Doba čtení:1 m, 55 s

komentare_iuhli_837x600_compressedJeden miliardář, Zdeněk Bakala, z OKD nedávno vycouval. Odnesl si pytel plný peněz, za sebou zanechal zbědovanou firmu plnou naštvaných zaměstnanců. Jiní miliardáři teď kolem OKD krouží. Jaké mohou mít cíle?

Pavel Tykač, René Holeček, Petr Paukner a Pavol Krúpa, to jsou jména, která se v posledních dnech v souvislosti se zájmem o OKD skloňovala nejčastěji. Každý je v trochu jiné pozici a nejspíš se o černouhelnou firmu zajímá z odlišného důvodu.

Obchodník s uhlím Paukner už v dubnu spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabídl státu, že budou OKD provozovat. Svou investici zmíněná trojice od začátku podmiňovala tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků.

Čtěte také:
Tykač a Holeček chtějí koupit OKD
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Miliardář Krúpa chce koupit OKD

Paukner také projevil ochotu poskytnout OKD, která se potýká s nedostatkem hotovosti, provozní půjčku. Stanovil ale dvě podmínky. Tou první je, že soud vyhlásí konkurz OKD. To zatím není jisté, protože ve hře je i další varianta řešení úpadku – reorganizace. Druhou podmínkou je státní garance.

Slovenský dravec Pavol Krúpa, se kterým by Paukner mohl spojit síly, je menšinovým akcionářem mateřské NWR. Dlouhodobě kritizuje působení Zdeňka Bakaly a před nedávnem podal dokonce kvůli tunelování OKD trestní oznámení. Už v polovině dubna zároveň nabídl skupině Ad Hoc Group, novému majiteli firmy NWR, která OKD vlastní, že od ní firmu koupí.

Ani jeden ze zmíněné dvojice nemá zkušenosti s těžbou. Paukner s uhlím roky obchoduje, Krúpa je vyloženě finančník. Jejich záměry tak nelze zcela odhadnout.

Nově do hry o OKD vstoupili jiní miliardáři, Pavel Tykač a René Holeček. Jejich role je vysoce zajímává tím, že svou nabídku oznámili ruku v ruce s odbory firmy. Musí tedy mezi nimi existovat dohoda. Je velmi pravděpodobné, že Tykač, který dnes provozuje hnědouhelné doly a elektrárny, má plán na prodloužení těžby o několik dalších let. To by nepochybně přivítali zaměstnanci, ale mohlo by to být atraktivní i pro vládu.

Uklidnila by se totiž situace a stát by mohl odložit nebo lépe rozplánovat sociální programy, rekvalifikace a tvorbu nových pracovních míst. Samozřejmě záleží na tom, s jakými představami miliardáři přicházejí, ale zamotaná situace se zdá být alespoň o kousek blíže rozuzlení.

Mohlo by vás zajímat:
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?
Jde policie po Bakalovi?
Bakala: Žralok pravdy a lásky