Prodá ČEZ elektrárnu za 1,3 miliardy?

Dozorčí rada firmy posvětila vyjednávání o jejím prodeji jednomu ze zájemců, který za ni údajně nabídl okolo 50 milionů eur, tedy 1,3 miliardy korun. Foto: imagio

Polostátní ČEZ je o krok blíž k prodeji bulharské elektrárny Varna. Dozorčí rada firmy posvětila vyjednávání o jejím prodeji jednomu ze zájemců, který za ni údajně nabídl okolo 50 milionů eur, tedy 1,3 miliardy korun.

Dali jsme průběžný souhlas k tomu, aby se o tom vyjednávalo,” řekl Hospodářským novinám šéf dozorčí rady Václav Pačes. „Původní plán byl prodat všechna aktiva dohromady, to se ale změnilo, protože nabídka na odkup Varny byla natolik atraktivní, že se bude s největší pravděpodobností prodávat samostatně,” dodává.

Čtěte také:
ČEZ bez uhlí?
Češi jaderné reaktory asi stavět nebudou

Šance na lepší nabídku je podle Pačese minimální. O nabízené částce ani o jménu zájemce, který zmiňovanou sumu nabídl, ale nechtěl mluvit.

Uhelnou elektrárnu Varna na pobřeží Černého moře koupil ČEZ v roce 2006 za 206 milionů eur, dalších 100 milionů pak investoval do navýšení kapitálu firmy. Při tehdejším kurzu tak celková investice ČEZ do zdroje o výkonu 1260 megawattů (pro srovnání, oba bloky Jaderné elektrárny Temelín mají celkem 2110 MW) činila 8,6 miliardy korun.

Elektrárna nicméně od roku 2015 stojí. Nesplňovala emisní limity na vypouštěné oxidy dusíku a síry, nedostala výjimku od Bruselu a ČEZ se rozhodl do ní dál již neinvestovat.

Pro zájemce očividně nehraje roli ani tak samotná elektrárna, která má dnes spíše hodnotu případného šrotu, ale její pozemky, které se dají přestavět na přístav,” říká osoba blízká transakci, která nechtěla být jmenována.

Varna je ale stále jen menší část aktiv, která ČEZ v Bulharsku prodává. Větší zisky si firma slibuje od tamní distribuční společnosti, které se chce spolu se solární elektrárnou Orešec a stanicí na zplynování biomasy Bara také zbavit. Zatím se ale české firmě nedaří vyjednat ideální cenu.

Nabídek na aktiva ČEZ se sešlo celkem pět. Jedna výše zmiňovaná byla jen na elektrárnu Varna. Tři chtěly všechna aktiva ČEZ v Bulharsku a pátá jen distribuci a obnovitelné zdroje. Tato poslední patřila společnosti Energo-Pro českého podnikatele Jaromíra Tesaře.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 atrakcí z bývalých dolů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků