Profesní život zasvětil úpravárenství

Současná ekonomická situace OKD je díky rostoucím cenám relativně dobrá. Ilustrační foto: OKD

Jiří Waclawik byl na vyznamenání nominován za přínos k optimalizaci technologických procesů úpravy uhlí a zvýšení bezpečnosti provoz.

Ačkoliv se hornická kariéra Jiřího Waclawika neodvíjela pod zemí, stal se třetím zaměstnancem společnosti OKD, kterého v Praze koncem roku vyznamenali Resortní medailí Jiřího Agricoly. Od předsedy ČBÚ Martina Štemberky ji přebral jako výrobně-technologický náměstek Závodu úpraven. V návrhu na ocenění také stálo, že Waclawik celý svůj profesní život zasvětil práci v báňském úpravárenství, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Začínal jsem v červenci roku 1982 jako dělník na povrchu na tehdejším Dole 1. máj a v roce 1985 jsem odtud odcházel z pozice mistra strojní údržby na Důl Darkov,“ uvedl vyznamenaný. Ten získal střední technické vzdělání na karvinské průmyslové škole strojní a inženýrský titul na ostravské VŠB, kde absolvoval studium oboru strojní zařízení dolů a hutí na Fakultě strojní a elektrotechnické. Na darkovské úpravně Waclawik postupoval od mechanika úpravárenského komplexu, přes mechanika závodu, vrchního mistra úpravny a expeditu, vedoucího směny, vrchního mistra strojní údržby, mistra prádla, vedoucího provozu hrubého prádla a expeditu až po vedoucího výroby.

Svým přístupem k práci přispíval ke zlepšení technologických procesů a zvýšení úrovně bezpečnosti,“ odůvodnil udělení medaile mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek. Pod hlavičkou Dolu Karviná pokračoval Waclawik postupně jako vedoucí odbytu, vedoucí provozu úpraven, technolog úpravárenského komplexu, vedoucí provozu úpravny ČSA a nakonec jako vedoucí provozu úpravny pro celou šachtu.

Po vzniku Závodu úpraven OKD vedl jeho darkovskou část, načež se stal výrobním a později výrobně-technologickým náměstkem. „Svými zkušenostmi a přístupem k řešení problémů při spolupráci s důlními provozy a expedicí zajišťuje maximální zhodnocení těženého uhlí,“ pokračoval Machek z ČBÚ. „Jako spousta hornických kolegů vyznamenaných Agricolovou medailí jsem začínal skutečně od píky. Dříve to bývalo běžné, člověk se hodně naučil, aby posléze mohl své zkušenosti dále zúročovat a předávat mladším,“ prohlásil Waclawik považující resortní medaili za dosavadní vrchol kariéry. V nominaci na její udělení byl zdůrazněn i jeho příkladný postoj k hornickým tradicím a zásadám i jejich dodržování.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků